Categories: Prawo i finanse
      Date: Apr 10, 2010
     Title: Faktoring krok po kroku - Część 2
{global_content name="titlelink"}

Faktoring pomimo, że zadomowił się w Polsce już na dobre, w dalszym ciągu budzi emocje i jest kojarzony częściej z windykacją, niż źródłem finansowania...Prezentujemy drugą część artykułu, która mamy nadzieję, przybliży Państwu temat faktoringu. Pokazujemy, które branże są, a które nie są postrzegane są przez faktorów jako atrakcyjne oraz jakie obszary faktoringu są nierozerwalnie związane z ryzykiem. Dowiecie się Państwo również w jaki sposób uruchomić faktoring, po to aby zniechęcające formalności były jak najmniejszą przeszkodą do poprawienia płynności przedsiębiorstwa, które jest zainteresowane faktoringiem. Na koniec parę słów o tym jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy faktoringu.


Faktoring krok po kroku - Część 1


W latach dekoniunktury, gdzie co chwilę słyszy się o spektakularnych bankructwach kolosów, instytucje finansowe zaostrzają zasady scoringu. W efekcie i faktorzy stają się ostrożniejsi w finansowaniu wszelakich przedsięwzięć. Gradują ryzyko w poszczególnych branżach, oceniając nie tylko poszczególne firmy, ale również patrzą się na te firmy poprzez pryzmat całej branży. Nie oznacza to, że leader w branży nie zostanie objęty faktoringiem, czy jego odbiorcy zostaną z definicji odrzuceni, tylko z tego powodu, że znalazł się w nielubianej branży. Ocena całej transakcji jest bardzo indywidualna. Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje poprawić płynność finansową swojej firmy, to warto spróbować uzyskać ofertę od faktora. Natomiast jeśli faktorant znajduje się w grupie wysokiego ryzyka, najprawdopodobniej będzie miał większe trudności w uzyskaniu faktoringu oraz prawdopodobnie będzie zobowiązany do udzielenia dodatkowych zabezpieczeń na poczet przyszłych transakcji.


Nasz młody, dynamicznie rozwijający się rynek faktoringu w Polsce, został trochę brutalnie „skrócony” z powodu kryzysu w drugiej połowie 2008 roku. Pomimo, że kryzys dotknął Polskę w niewielkim stopniu, po pierwszych oznakach zbliżających się kłopotów, faktorzy w geście obronnym zdecydowali się na dość radykalne zaostrzenie kryteriów oceny wiarygodności kredytowej swoich potencjalnych klientów. To ograniczyło nieco obroty faktoringowe. Zmniejszenie obrotów handlowych, spadek konsumpcji czy zatory płatnicze spowodowały, że wartościowo rynek faktoringowy przestał się tak dynamicznie rozwijać jak do tej pory (przykładowo w roku 2007 w stosunku do roku poprzedniego rynek usług faktoringowych wzrósł o ponad 80%, w 2008 o blisko 56% natomiast w roku 2009 tylko o 5%). Na szczęście wydaje się, że bliski koniec kryzysu ożywi rynek faktoringu w Polsce. W pierwszym kwartale roku 2010 obroty wzrosły faktorów o 22% w stosunku do okresu poprzedniego.


OCENA RYZYKA WYBRANYCH BRANŻ A FAKTORING


Warto zwrócić uwagę, że branże w poszczególnych grupach ryzyk fluktuują i ich miejsce jest zmienne w czasie. Jeszcze jakiś czas temu kopalnie kamienia ze względu na inwestycje budowlane i drogowe cieszyły się dużym zaufaniem. I odwrotnie. Branża rolna czy przetwórstwa rybnego parę lat temu była postrzegana jako trudna i niepewna. Pomimo, że transport czy branża komputerowa nie cieszy się powodzeniem, to CONFIN Group Sp. z o.o. miała przyjemność pośrednictwa w transakcjach faktoringowych.


ETAPY URUCHAMIANIA UMOWY FAKTORINGU

Potencjalny faktorant ma możliwość podpisania umowy faktoringu korzystając z pomocy brokera finansowego lub własnymi siłami. Warto zaznaczyć, że usługi CONFIN Group, czyli brokera finansowego są bezpłatne i pozwalają przedsiębiorcy zaoszczędzić czas i skierować zapytanie ofertowe do właściwych faktorów.


Proces uruchamiania faktoringu odbywa się kilku etapowo i za każdym razem wygląda inaczej.

NIEZBĘDNA DOKUMENTACJA POTRZEBNA DO PRZYGOTOWANIA UMOWY FAKTORINGOWEJ

Poniżej przedstawiamy Państwu listę najczęściej wymaganych dokumentów niezbędnych do zawarcia umów faktoringu. Faktor zgłasza zapotrzebowanie na dokumenty na różnych etapach negocjowania warunków usługi. Oczywiście inaczej wygląda zapotrzebowanie na dokumenty dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, a inaczej dla spółki. Najczęściej jednak bez kompletu dokumentów faktor nie zdecyduje się na podpisanie umowy faktoringowej.Pomimo, że faktoring jest pozornie prostą transakcją i jak na początku powiedzieliśmy, że nie ma potrzeby definiowania jej w szczególny sposób, to proces organizowania faktoringu jest dość długi i pracochłonny. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu czym jest faktoring i jak wygląda kuchnia faktoringowa. Chętnie służymy radą i pomocą w przypadku pytań i wątpliwości zachęcając jednocześnie do kontaktu.


Autor: Maciek Grabosz, CONFIN Group Sp. z o.o.


Opinie, Wywiady i Wypowiedzi


Źródło:Confin Group Sp. z o.o.


12.04.2010


Tagi: Confin Group Sp. z o.o., faktoring

termin: 
miejsce: 
organizator: 
kontakt: