Categories: aktualnosci2014
      Date: Oct 10, 2012
     Title: Gdzie kończy a gdzie zaczyna się wrocławskie Nadodrze?
{global_content name="titlelink"}

Nadodrze to ostatnio jedno z najpopularniejszych osiedli Wrocławia. Od czasu, kiedy objęto je programem...Nadodrze to ostatnio jedno z najpopularniejszych osiedli Wrocławia. Od czasu, kiedy objęto je programem rewitalizacji, nazwa ta na stałe weszła do świadomości mieszkańców miasta. O ile zlokalizowanie Nadodrza na mapie nie sprawia większego problemu, o tyle wytyczenie dokładnych granic osiedla nie jest już tak oczywiste. Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się Nadodrze - nie wiadomo. Nie istnieje też oficjalna mapa osiadla, co najwyżej spis ulic wchodzący w jego skład. Problemowi temu postanowiła stawić czoła Grupa Profit Development, która w październiku tego roku rozpocznie prace budowlane przy nowej inwestycji Kurkowa 14 zlokalizowanej przy ulicy o tej samej nazwie i numerze.


- Postanowiliśmy stworzyć mapę Nadodrza, w odpowiedzi na kilkanaście zapytań, które otrzymaliśmy od zainteresowanych inwestycją Kurkowa 14 mieszkańców miasta. Chcieli dowiedzieć się jaki dokładnie teren miasta wchodzi w skład osiedla. Najpierw próbowaliśmy znaźć taką mapę w internecie, później w Urzędzie Miasta, bezskutecznie - mów Magdalena Konieczna, specjalista do spraw marketingu w Grupie Profit Development. - Wykorzystując wykaz ulic sami stworzyliśmy mapę osiedla - dodaje.Nadodrze zlokalizowane jest na terenie zywanym „Przedmieściem Odrzańskim”. Jego historia zaczyna się ponad 200 lat temu, kiedy w 1808 roku zburzone zostały miejskie fortyfikacje, a tym samym stało się ono częścią Wrocławia. Obecne granice ustalone zostały w 1991 roku, kiedy Nadodrze wydzielone zostało z większego osiedla Ołbina, z którym graniczy od wschodniej strony. Zachodnia granica przebiega wzdłuż Odry, na której znajduje się Kępa Mieszczańska - wyspa, która również wchodzi w jego skład. Północnym sąsiadem jest Kleczków, a od południa kilkoma mostami przedostać się można wprost do Rynku po drodze mijając wyspy odrzańskie.


Od kiedy osiedle objęte zostało Programem Rewitalizacji w 2009 roku, wiele zmieniło się na tych terenach. A na tym nie koniec. Z zainwestowanych ponad 100 mln złotych powoli wyrasta najmodniejsze miejsce do życia w stolicy Dolnego Śląska. Nadodrze może pochwalić się nienaruszoną urbanistyką oraz oryginalną zabudową z XIX i XX wieku, której niepowstydziły by się największe metropolie świata. Niestety, spora ich częśc wciąż nie jest odrestaurowana. Nowy blask z łatwością dostrzec można już na przykład przy ul. Chrobrego, gdzie odnowiono kamienice niemal na całej długości ulicy. Jak grzyby po deszczu powstają tu nowe, ciekawe miejsca: galerie, sklepy, pracownie coworkingowe, restauracje, które przyciagając za sobą nowych mieszkańców oraz bywalców.- Na mapie zaznaczyliśmy również rewitalizowane tereny - dodaje Magdalena Konieczna. - Staraliśmy się, aby nasza inwestycja pozostała w zgodzie charakterem dzielnicy i mamy nadzieję, że wpłynie ona na przyspieszenie programu rewitalizacji Nadodrza, który staramy się śledzić na bieżąco. Kurkowa 14 zaprojektowana została z myślą o otaczającej je zabudowie. W skład inwestycji wejdzie zarówno budynek mieszkalny jak i biurowy. Powstanie ponad 200 nowych mieszkań, tuż przy Odrze. W budynku znajdzie się również przestrzeń na lokale usługowe. Projek powstał w Pracowni Architektonicznej Maćków, która dołożyła starań, aby jak najlepiej wpisać ten nowoczesny projekt w zabytkową okolicę.Źródło: Grupa Profit Development

10.07.2012


Tagi: Wrocław, Nadodrze, rewitalizacja, mapa, Kurkowa 14