System e-myta nie działa, ale za brak viaBOX-u grozi kara
Firma Kapsch nie zdążyła uruchomić systemu e-myta. Jednak przepisy dotyczące nowych opłat drogowych obowiązują! Trzeba ich przestrzegać już od 1 lipca 2011, inaczej kierowcy narażą się na kary Inspekcji Transportu Drogowego.
System elektronicznych opłat za drogi, który miał zostać uruchomiony 1 lipca 2011 r., ale jednak nie działa. Bramki nie zostały podłączone i nie naliczają opłat.
Nie oznacza to jednak, że przewoźników nie dotyczą wymogi, przewidziane w przepisach o e-mycie! Wszystkie akty prawne, których wejście w życie zostało ustalone na 1 lipca, już obowiązują, musisz więc spełniać zapisane w nich obowiązki.
Trzeba m.in. mieć w pojeździe prawidłowo zamontowane i włączone urządzenie służące do naliczania opłat, czyli viaBOX, z odpowiednio ustawionymi parametrami. Inaczej służby kontrolne, w tym ITD, będą mogły nałożyć karę.
Wielu przewoźników nie zdaje sobie z tego sprawy. Dowiedzieli się z mediów, że system nie działa, w związku z czym nie włączyli viaBOX-ów, myśląc, że nie muszą tego robić. Inspektorzy ITD nałożyli już pierwsze kary na kilkudziesięciu kierowców.
Firma Kapsch - wykonawca elektronicznego systemu poboru opłat – przekazała wczoraj Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego ostatnie z 94 samochodów, które dziś rozpoczęły pracę na sieci dróg płatnych. Mobilne Jednostki Kontrolne obsługiwane przez inspektorów GITD są jednym z elementów kontroli i gwarantują szczelność całego systemu poboru opłat.
Mobilne Jednostki Kontrolne to naszpikowane elektroniką samochody, obsługiwane przez inspektorów GITD, umożliwiające nieograniczoną miejscem kontrolę pojazdów zobowiązanych do uiszczenia opłaty elektronicznej. Tym samym sprawowanie kontroli i, jeżeli to konieczne, wymierzanie kar nie ograniczają się do samej płatnej drogi, ale mogą być przeprowadzone gdziekolwiek: podczas jazdy autostradą, na parkingach w pobliżu drogi płatnej lub przy przejściu granicznym. Drugim głównym zadaniem Mobilnych Jednostek Kontrolnych jest wyszukiwanie oraz kontrola pojazdów naruszających obowiązek uiszczania opłaty za korzystanie z drogi płatnej, które zostały wykryte wcześniej przez bramownice kontrolne. Wszystkie urządzenia kontroli łączą się bezprzewodowo z urządzeniami pokładowymi viaBOX zainstalowanymi w pojazdach, sprawdzając czy opłata za przejazd została prawidłowo uiszczona. Brak urządzenia pokładowego, jak i nieprawidłowo wniesiona opłata podlegają karze. Dzięki elektronicznemu zapisowi zdarzeń, kierowca, który nie uiścił opłaty za przejazd płatnym odcinkiem drogi będzie mógł zostać zatrzymany nawet kilkaset kilometrów dalej, również na drodze nieobjętej systemem viaTOLL.
Źródło: viaTOLL
02.07.2011
Tagi: bramownice, elektroniczny system poboru opłat, viaBox, viaTOLL, e-myto
Udostępnij