QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Padł historyczny rekord ceny złota. Czemu było o nim tak cicho i czy nadal ufamy inwestycjom w kruszec?

wykres


Złoto jeszcze nigdy nie było tak drogie. Jego ceny w miniony długi weekend osiągnęły, a konkretnie w piątek, historyczny rekord, przekraczając okrągłą barierę 2500 USD za uncję. W Polsce ceny za 1-uncjowe monety, a więc ważące 31,1 grama, ponownie ocierały się o 10000 zł. Ciekawsze jest to, że o tym rekordzie w zasadzie milczały finansowe media głównego nurtu, jak CNBC, The Wall Street Journal czy Bloomberg. Czy kruszec nadal jest popularną formą inwestowania?


Cichy rekord. Dlaczego tak się dzieje?


W miniony piątek złoto osiągnęło rekord, przekraczając kolejną psychologiczną barierę – tym razem 2500 USD, natomiast ceny wyrażone w PLN sięgały niemal 10000 zł. Aktualnie (19.08) poziomy te kształtują się nadal wysoko – za kruszec trzeba zapłacić ponad 2500 USD i ponad 9600 PLN.


- Czemu o nowym rekordzie było tak cicho? Zapewniam, że powodem nie był trwający wówczas w Polsce długi weekend – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex. - Warto wiedzieć, że złoto jest bardzo drażliwym dla obecnego systemu monetarnego tematem i jego rekordy jednocześnie obnażają spadającą siłę nabywczą dolara. Ponadto złoto jest konkurencją dla pozostałych klas aktywów, takich jak akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. Póki zatem wokół silnych wzrostów cen złota jest w mediach relatywnie cicho, trend ma cały czas dobre podłoże do kontynuacji, a gdy w pewnym momencie pojawi się medialna ekscytacja, będzie to zwyczajowo ostrzeżenie o nadchodzącej korekcie – dodaje.


Cenom złota wciąż sprzyjają oczekiwania na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza obniżka jest obecnie wyceniana przez rynek na posiedzeniu Rezerwy Federalnej, zaplanowanym na 18 września. W zależności od opublikowanych do tego momentu danych makroekonomicznych, z naciskiem na inflację oraz rynek pracy, szala przechyli się w stronę cięcia stóp o 25 pb lub od razu 50 pb.


W nadchodzącym tygodniu, od czwartku do soboty, inwestorzy wpatrzeni będą z kolei w doroczne sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole w USA, gdzie głos zabierze zapewne także i szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Jeśli w swoich wypowiedziach rzuci nieco więcej światła na to, czego możemy spodziewać się na wrześniowym posiedzeniu, rynki zapewne natychmiast będą reagować, w tym bijące rekordy złoto.


Czy nadal inwestujemy w złoto?


Pomimo ostatniej zmienności rynek złota nadal pozostaje jednym z najstabilniejszych wyborów inwestorów szukających bezpiecznej przystani.


Kruszec coraz mocniej doceniają również banki centralne, które – w najnowszym raporcie Światowej Rady Złota – wskazują, że stawiają na niego m.in. ze względu na: długoterminowe zachowanie wartości, odporność na inflację i kryzysy oraz brak ryzyka strony trzeciej. Co istotne, rekordowy popyt ze strony banków centralnych w I połowie roku był najwyższy w tym wieku!


Na naszym rodzimym rynku sytuacja nie odbiega od obserwowanej na świecie normy. Narodowy Bank Polski ma obecnie 377 ton złota, które stanowi 13% w całkowitych aktywach rezerwowych, natomiast cały czas w mocy pozostaje deklaracja skierowania owego udziału w stronę 20%.


Nie dziwi więc fakt, że nadal decydujemy się na inwestycję swoich oszczędności właśnie w złoto, zwane od lat „bezpieczną przystanią”. Dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez Internet, fizyczny kruszec jest dziś bezproblemowo dostępny. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak również te ekonomiczne, trzeba wiedzieć w co inwestować i na co uważać. Oto trzy „złote” zasady kupowania kruszcu w sieci:


1. Warto postawić na renomowanego sprzedawcę współpracującego bezpośrednio ze znanymi mennicami. Fakt ten może mieć wpływ na cenę, a także jest dodatkowym potwierdzeniem autentyczności produktów.


2. Krótki czas dostawy. Zakup kruszcu z odroczoną dostawą, np. 45-dniową, naraża klienta na ryzyko w postaci zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Dlatego warto postawić na dystrybutora, który posiada kruszec dostępny od ręki, co za tym idzie, dostawa nie powinna przekraczać 2-3 dni roboczych. Ten czas gwarantuje inwestorowi, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie posiada.


3. Weryfikacja aktualnej wyceny złota, aby mieć pewność, że zapłacimy uczciwą kwotę. Przy czym należy wiedzieć, że oprócz ceny samego złota, należy uwzględnić marżę mennicy, sprzedawcy czy koszty transportu.


- Należy być świadomym, że na rynku pojawia się coraz więcej pośredników oferujących złote sztabki i monety. Sprzedaż złota inwestycyjnego jest jednak regulowana przepisami prawa, a podmioty, które chcą prowadzić taką działalność podlegają rejestracji. Dzięki temu można je sprawdzić w Rejestrze podmiotów prowadzących działalność kantorową na stronie Narodowego Banku Polskiego – podsumowuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.


Źródło: Tavex

19.08.2024


Tagi: złoto, notowania,


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...