QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Ślimacze tempo odbicia koniunktury polskiej waluty

wykres


Po danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za marzec 2024 zdecydowaliśmy się po raz kolejny obniżyć prognozę wzrostu PKB za 1kw 2024. Sądzimy, że wyniósł on 1,6% r/r a nie 2% ani 2,5% jak myśleliśmy wcześniej. Rozczarował przede wszystkim wzrost konsumpcji. Mimo to nie zdecydowaliśmy się zrewidować naszej prognozy wzrostu za cały 2024 r. (3% r/r). Wzrost w strefie euro w 1kw 2024 zaskoczył po wyższej stronie, co daje nadzieję na to, że popyt zagraniczny na polskie towary przemysłowe odbije mocniej, niż się obawialiśmy – zwłaszcza że w czerwcu najpewniej EBC obniży stopy procentowe.


Inflacja

Karty związane z czynnikami regulowanymi i ich wpływem na ścieżkę inflacyjną zostały w końcu odkryte. Szacujemy, że ok. 65% powrotu do wyższej stawki VAT na żywność zostało już zrealizowanych w kwietniu (co dodało ok. 0,5-0,6 pkt. proc. do inflacji), reszta (ok. 0,3 pkt. proc.) zostanie rozłożona na najbliższe miesiące. Z kolei rządowy projekt wskazuje na częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co podbije inflację z początkiem drugiego półrocza o 1,5 pkt. proc. do 4% r/r. Dalej zakładamy, że na koniec 2024 r. inflacja znajdzie się blisko 4,5% r/r. Z kolei inflacja bazowa na przestrzeni roku będzie asymptotycznie się obniżać. Przy tym zdajemy sobie sprawę, że dobra sytuacja na rynku pracy (w tym wysoki wzrost wynagrodzeń) wraz z nadchodzącym ożywieniem gospodarczym spowodują odbicie inflacji bazowej, ale dopiero na przełomie 2024/2025.


Rynek pracy

Nic nowego na krajowym rynku pracy – wynagrodzenia nadal rosną w tempie wyraźnie przekraczającym inflację, stopa bezrobocia obniża się, a zatrudnienie pozostaje na minusie w ujęciu rocznym. Realna dynamika płac w najbliższych miesiącach będzie kształtować się w okolicach 10%, w drugiej połowie roku obniży się z uwagi na wzrost inflacji i jednoczesne wyhamowywanie presji płacowej. W przeciwny kierunek ruszy zatrudnienie, które wraz z odbudową koniunktury zacznie odnotowywać dodatnie poziomy w 3Q23. Towarzyszyć mu będzie obniżająca się stopa bezrobocia, a w najbliższych miesiącach zobaczymy jej rekordowo niski odczyt poniżej 5%.


Polityka monetarna

Rada Polityki Pieniężnej znajduje się w trybie wait-and-see. Inflacja wciąż znajduje się w celu, ale przy dwucyfrowym tempie wynagrodzeń i odbijającej gospodarce jest niemożliwe żeby w nim pozostała – zwłaszcza że od lipca wchodzi w życie podwyżka cen energii. Członkowie RPP zdają sobie z tego sprawę i dość konsekwentnie chłodzą oczekiwania na obniżki przed końcem roku. Takiego samego komunikatu spodziewamy się na jutrzejszej konferencji prezesa NBP A. Glapińskiego.


Scenariusz rynkowy


Powrót krzywej Treasury’s 10-2y do normalnego kształtu

Początek miesiąca przyniósł spadek rentowności obligacji na rynkach bazowych. I należy się spodziewać kontynuacji tego trendu przez resztę miesiąca. Rynek wciąż jest pod wrażeniem słabszych danych z USA – niższym od oczekiwań wzroście w 1kw 2024, niewielkim przyroście nowych miejsc pracy w kwietniu i rozczarowującymi wskaźnikami koniunktury. Komentarze z Fed również były raczej ostrożne - bez straszenia rynku perspektywą podwyżek stóp. Wszystko to składa się na umiarkowanie gołębi scenariusz stóp procentowych. Szwedzki Riksbank już rozpoczął luzowanie polityki pieniężnej. EBC dołączy do niego w czerwcu – wnioskując z przebiegu ostatniego posiedzenia Rady Prezesów – mimo nieco lepszych danych o wzroście PKB w 1kw 2024 w strefie euro, ale nie na tyle lepszych, żeby zwiastować powrót presji inflacyjnej. Fed zacznie z kolei ciąć stopy procentowe we wrześniu. Obniżki będą w każdym przypadku ostrożne i nie należy się ich spodziewać na każdym posiedzeniu. Tym niemniej rynek będzie teraz miał większą skłonność do zakładania się o szybsze tempo luzowania polityki pieniężnej niż o wolniejsze (po wykluczeniu podwyżek). Dlatego rentowności obligacji będą pod presją, ale głównie na krótszym końcu krzywej dochodowości. Powrót krzywej Treasury’s 10-2y do normalnego, nieodwróconego kształtu nie byłby dla nas zaskoczeniem w perspektywie końca miesiąca.


Powrót apetytu na ryzyko wspiera złotego

W ramach uspokojenia konfliktów geopolitycznych trwa okres spadającej awersji do ryzyka, co sprzyja walutom rynków wschodzących, w tym złotemu. Od drugiej połowy kwietnia EUR-PLN wraca do tegorocznych minimów 4,26. Podobnie USD-PLN, który zapewne w najbliższym czasie przebije z sukcesem psychologiczny poziom 4,00.


Złotemu obecnie sprzyja również fakt utrzymywania przez RPP jastrzębiego nastawienia i braku chęci jego zmiany w nieokreślonej dokładnie perspektywie. Jednakże, rynki w ostatnim czasie nieznacznie zwiększyły swoje oczekiwania co do możliwych obniżek stóp procentowych (w grę wchodzi tylko jedna) do końca tego roku. Potencjalnych powodów można wyróżnić co najmniej kilka:

  • realizująca się niżej od wcześniejszych prognoz ścieżka inflacji i skala odbicia gospodarczego w Polsce
  • zmniejszenie niepewności dot. cen regulowanych
  • otoczenie coraz śmielej luzujące politykę monetarną, EBC prawdopodobnie dołączy w czerwcu
  • co na ten dysparytet powie złoty?

Z kolei na krajowym rynku obligacji przyszedł czas korekty ostatniego wzrostowego ruchu na rentownościach, szczególnie przy dłuższej przerwie od aukcji MF. Spadkowy ruch na rentownościach powinien być kontynuowany przy utrzymującym się rynkowym apetycie na ryzyko.


Źródło: Bank Pekao SA

02.05.2024


Tagi: gospodarka, inflacja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...