QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Kwietniowy PMI rozczarowuje, ale rzeczywistość nie jest (aż) taka zła

wykres


Wskaźnik PMI w przetwórstwie w kwietniu spadł zaskakująco silnie, do 45,9 pkt. z 48,0 pkt. w marcu (kons. 47,8 pkt., PKOe: 48,0 pkt.). Do najgłębszego od lipca 2022 miesięcznego spadku indeksu przyczyniły się 4 z 5 subindeksów (poza subindeksem produkcji, który nie zmienił się). Wskaźnik pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. od dwóch lat, co jest najdłuższą taką serią od rozpoczęcia badania w 1998.


Subindeks produkcji w kwietniu pozostał bez zmian, choć nadal wskazuje na spadek poziomu produkcji. Jednym z głównych powodów jest słaby popyt – nowe zamówienia wg raportu PMI w kwietniu spadały po raz dwudziesty szósty z rzędu, w najszybszym tempie od stycznia. Słabość dotyczyła zarówno rynku krajowego jak i zamówień zagranicznych. Relatywna odporność subindeksu produkcji wynikała z realizacji przez firmy zaległych zleceń, których ubywa nieprzerwanie od czerwca 2022. Aktywność zakupowa firm malała, ale w wolniejszym niż wcześniej tempie, a stany zapasów kurczyły się. Jednocześnie po raz trzeci w 2024 zmniejszały się zapasy wyrobów gotowych. W kwietniu po raz pierwszy w tym roku skracały się czasy dostaw, a ich spadek był największy od września 2023 (subindeks czasów dostaw jest uwzględniany z ujemnym znakiem – ich skracanie obniża wskaźnik PMI), co mogło być jedną z przyczyn tak dużej negatywnej niespodzianki.


Ankietowane firmy sygnalizują, że od prawie dwóch lat nieprzerwanie zmniejszają zatrudnienie, a kwietniowy wynik wskazywał na najszybsze tempo redukcji od pięciu miesięcy. Firmy wskazują też na dalsze zmniejszanie presji inflacyjnej – wskaźnik kosztów zakupów spadał, m.in. ze względu na konkurencję między dostawcami. Ceny sprzedaży również spadały, ale tempo ich spadku było najwolniejsze w obecnym epizodzie.


Wśród badanych firm nadal przeważał optymizm w odniesieniu do możliwości wzrostu produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ale był on najsłabszy od sześciu miesięcy.


Wskaźnik PMI naszym zdaniem przeszacowuje skalę problemów krajowego przemysłu, ale jasno potwierdza szereg wyzwań, z którymi zmagają się eksporterzy (najpewniej nadreprezentowani). Oczekujemy stopniowego odbicia krajowej produkcji przemysłowej, m.in. w związku z powolnym ożywieniem w strefie euro (pozytywna niespodzianka w danych o PKB za 1q24) i stałym wzrostem mocy produkcyjnych w Polsce za sprawą BIZ.


Źródło: PKO Bank Polski

02.05.2024


Tagi: gospodarka, PMI


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...