QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Powrót wyższego VAT na żywność podbił kwietniową inflację

wykres


Dołek krajowej inflacji za nami. Według wstępnego szacunku inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4% r/r, nieznacznie wyżej od naszej prognozy (2,3%) oraz niżej od oczekiwań rynkowych (2,5%). W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 1% m/m.


Kwietniowe przyspieszenie inflacji to głównie zasługa cen żywności i powrotu wyższej stawki VAT (do 5%) na podstawowe produkty żywnościowe (ok. 2/3 koszyka). Według dzisiejszych danych GUS, w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w kwietniu o 2,1% m/m. Przed dzisiejszym odczytem rynek zastanawiał się jaki będzie realny wpływ powrotu wyższego VAT na żywność. Część dużych detalistów deklarowało, że nie podniesie z tego tytułu (przynajmniej nie od razu) cen dla konsumentów „biorąc na siebie” w jakiejś części podwyżkę VAT. Oczywiście rynek dyskontów i supermarketów to nie cały rynek sprzedaży detalicznej żywności (ok. 55%). Dla mniejszych detalistów wyższy VAT oznaczał większą konieczność podniesienia cen 1:1. Z dzisiejszych danych widzimy ok. 65% całkowitego przełożenia, co dołożyło 0,5-0,6 pkt. proc. do kwietniowej inflacji. Reszta efektu (ok. 0,3 pp.) zostanie rozłożona na najbliższe miesiące.


wykres


Ceny paliw wzrosły w kwietniu o 2,1% m/m w ślad za zwyżkującymi cenami ropy naftowej na globalnych rynkach. Z kolei ceny nośników energii utrzymały spadkowy trend (-0,2% m/m w kwietniu), prawdopodobnie dalej ze względu na zniżkujące ceny opału oraz produktów gazowych.


Według naszych szacunków, opartych o dzisiejsze dane, także inflacja bazowa w ujęciu rok do roku kontynuowała w kwietniu swój dezinflacyjny trend obniżając się do ok. 4,1% r/r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny bazowe wzrosły o ok. 0,7%. Na kwietniu skończyliśmy korzystać z wysokiej bazy odniesienia i kolejne spadki inflacji bazowej w ujęciu rok do roku będą już znacznie mniej spektakularne. W bazowych procesach cenowych coraz większą rolę będą odgrywać czynniki związane z krajową gospodarką. Zakładamy, że inflacja bazowa na przestrzeni 2024 r. będzie asymptotycznie się obniżać. Przy tym zdajemy sobie sprawę, że dobra sytuacja na rynku pracy (wysoki wzrost wynagrodzeń, niska podaż pracy) wraz z nadchodzącym ożywieniem gospodarczym spowodują większe odbicie inflacji bazowej, ale dopiero na przełomie 2024/2025.


Obecny pobyt w okolicach celu inflacyjnego jest krótkotrwały i potrwa do czerwca. Z kolei od początku II połowy roku kształt ścieżki inflacyjnej będzie mocno uzależniony od czynników regulowanych dot. taryf energetycznych. Wstępny projekt MKiŚ wskazuje na ich częściowe odmrożenie. Szacujemy, że przełoży się to na wzrost rachunku za energię elektryczną dla gospodarstw domowych o ponad 20%, a za gaz o ok. 15%. Podbije to błyskawicznie inflację z początkiem drugiego półrocza o prawie 1,5 pkt. proc. do poziomu 4% r/r. Czekamy tutaj jeszcze na wszystkie szczegóły. Dalej zakładamy, że na koniec 2024 r. inflacja znajdzie się w przedziale 4-4,5% r/r.


wykres


Inflacja tylko "chwilowo" znajduje się w celu, a RPP nie zmieni swojego bazowego scenariusza biorąc pod uwagę niepewność dot. regulowanych cen energii (na które RPP zwraca dużą uwagę) oraz oczekiwane odbicie inflacji w II połowie roku. Dalej zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały 2024 r., a nawet 2025 r.


Źródło: Bank Pekao SA

02.05.2024


Tagi: gospodarka, inflacja


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...