QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Zapowiada się spokojny przedświąteczny tydzień na rynkach

wykres


Czasem łatwo nam o tym zapomnieć (np. w ferworze analizy niesprzyjających danych o inflacji w USA), że jesteśmy w środku globalnego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Do tej pory uczestniczyły w nim wyłącznie banki centralne rynków wschodzących. W ostatnim tygodniu dołączył pierwszy bank centralny krajów DM (szwajcarski). Naszym zdaniem to nie koniec i w kolejnych miesiącach (czerwiec) do stawki dołączą EBC i Fed – obydwa banki centralne, jak pokazały ostatnie wypowiedzi ich przedstawicieli, bardzo chcą ciąć stopy procentowe, ale nie chcą tego robić szybko i nie chcą przesadzić.


Dotykamy tutaj być może bardziej strukturalnej kwestii – trwająca właśnie dekada będzie wyglądać inaczej niż poprzednia. Wówczas inflacja była uporczywie niska (cel inflacyjny był sufitem), bilans ryzyk był skierowany w stronę niższych stóp i dla banków centralnych utrzymywanie stóp w zerze miało sens jako ubezpieczenie przed ryzykiem deflacji. Teraz, jeśli zachowanie amerykańskiej inflacji weźmiemy za dobrą monetę, cel inflacyjny jest raczej podłogą. W tej sytuacji banki centralne mają silne bodźce, żeby utrzymywać stopy na relatywnie wysokim poziomie, żeby ubezpieczać gospodarkę przed ryzykiem ponownego wybuchu inflacji. Kiedyś cykle obniżek były szybkie, głębokie i dynamiczne, cykle obniżek – powolne i stopniowe. Teraz sytuacja się odwróciła. Dlatego zakładanie się przeciw bankom centralnym nie wyszło w 2023 i w 2024 r. Dlatego też notowania dolara i euro są tak stabilne w ostatnich kwartałach – bo zakład o politykę pieniężną ma charakter globalny.


wykreswykres


Polska jest w nieco innym punkcie – jesteśmy po złagodzeniu polityki pieniężnej i po dużym ruchu na rynku FX. Obecnie w centrum uwagi znalazła się polityka fiskalna i ryzyka polityczne (konflikt NBP i rządów). W najbliższym czasie nie spodziewamy się bowiem wpływu krajowych danych i polityki pieniężnej na rynki. Zamiast tego będziemy śledzić dane z zagranicy. Rozpoczynający się tydzień będzie upływał pod znakiem oczekiwana na wstępne dane o inflacji w Europie. Mają one szanse ukształtować oczekiwania co do dalszych ruchów EBC. Ponadto, zaskoczyć mogą banki centralne – satelity strefy euro (Węgry i Szwecja).


wykres


Przegląd nadchodzących danych


25 marca, Stopa bezrobocia luty (%), Pekao: 5,5%, Konsensus: 5,5%

Po sezonowym wzroście stopy bezrobocia w styczniu, czas na kontynuację tego trendu. Spodziewamy się ponownego wzrostu stopy bezrobocia, lecz o wyraźnie mniejszej skali – do 5,5% z 5,4% miesiąc wcześniej. To równoznaczne ze stagnacją stopy bezrobocia w ujęciu odsezonowanym, po jej lekkim wzroście w styczniu. I choć wstępny szacunek MPRiPS sugeruje stagnację stopy bezrobocia w lutym, to naszym zdaniem potwierdzenie tego odczytu przez GUS jest mniej prawdopodobne niż jego korekta w górę.


29 marca, Inflacja CPI marzec (wstępne, %r/r)

Po corocznej aktualizacji wag koszyka konsumpcyjnego wracamy do wstępnych odczytów CPI publikowanych z końcem miesiąca. Mało tego, wracamy od razu z inflacyjnym minimum, a w naszej opinii CPI zejdzie w marcu w okolice 2% r/r. Ponownie niższym tempem wzrostu mogą zaskoczyć ceny żywności. Dalej w dół szła inflacja bazowa (do poniżej 5% r/r). Naszą szczegółową prognozę podamy w dalszej części tygodnia.


Źródło: Bank Pekao SA

25.03.2024


Tagi: rynki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...