QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Polacy na pracy zdalnej, do biura wracamy aby spotkać się ze współpracownikami

wykres


Jak wynika z najnowszych badań JLL przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, 64% z nich pracuje w biurze do dwóch dni w tygodniu włącznie. Jednak 55% z badanych uważa, że biuro jest niezbędnym elementem budującym kulturę firmy a ponad 60% deklaruje, że najważniejszym elementem biurowego życia jest możliwość spotkania się na żywo ze współpracownikami oraz aspekt towarzyski. Biuro zmienia swoje przeznaczenie, staje się przestrzenią do współpracy i dzielenia się pomysłami, miejscem, gdzie pracownik ma czuć się dobrze.


Praca hybrydowa stała się normą


W Polsce, zgodnie z europejskimi trendami, modele pracy hybrydowej cieszą się dużą popularnością wśród firm. Przykłady to model 2-3 (2 dni w biurze, 3 dni w domu) lub 3-2 (3 dni w biurze, 2 dni w domu). Choć modele te są powszechnie akceptowane jako standard w hybrydowej pracy, wpływają one istotnie na organizację firmy i jej przestrzeni biurowej. Z przeprowadzonego przez JLL badania wynika, że tylko 25% pracodawców wymaga od swoich zespołów obecności w biurze przez 2 lub 3 dni w tygodniu. Co zaskakujące 20% badanych pracowników wskazało, że ma pełną elastyczność w wyborze miejsce pracy.


- Większość pracowników w Polsce preferuje pracę hybrydową, z tego 50% osób, wyraża preferencję pracy w biurze jeden dzień lub mniej, a kolejne 16%, chciałoby wykonywać swoje obowiązki stacjonarnie dwa dni w tygodniu. Tym samym zmienia się także funkcja biura, zapytani przez nas pracownicy wskazali, że w biurze szukają możliwości spotkań ze współpracownikami, często również wskazują aspekt stricte towarzyski – mówi Jakub Zieliński, Head of Workplace Strategy & Change Management.


Sektor usług wspólnych nie wrócił do biura


Poziom powrotu Polaków do pracy stacjonarnej obrazuje współczynnik RTO porównujący czasy przed pandemią i stan obecny. Do pracy stacjonarnej powrócili w największym stopniu pracownicy sektora budownictwa i nieruchomości (77%), a tuż za nim osoby zatrudnione w sektorze publicznym (71%). Z kolei branża, która nie wróciła do biur po pandemii to tzw. centra usług wspólnych (21%). Warto, tutaj tez nadmienić, że kolejnym sektorem, który wrócił do biur tylko w pewnym stopniu jest sektor bankowości (37%).


Jeśli chodzi o powroty do biura w głównych miastach, to największy współczynnik RTO, możemy zauważyć w Trójmieście - tam najwięcej osób pracuje z biura (65%). Miastem, zaś w którym pracownicy najbardziej preferują pracę zdalną jest Kraków (54%). Warszawa plasuje się na drugim miejscu (56%).


Biuro przyjazne pracownikowi


Współczesne biuro powinno być platformą do współpracy, dzielenia się pomysłami, a także miejscem zapewniającym przestrzeń do rozwoju zawodowego. To przekonanie jest powszechne w wielu branżach i jest uważane za istotny element kultury biznesowej.


- Zgodnie z naszymi obserwacjami modelu pracy hybrydowej przy biurku spędzamy średnio od 1 do 3 godz. (to także jest skorelowane z tym jak często pracujemy stacjonarnie), dlatego w biurach muszą powstawać przestrzenie do współpracy, odpowiadające konkretnym potrzebom danej organizacji. Obecnie pracownicy wracają chętniej do biura w przypadku, kiedy ich biuro jest na tyle funkcjonalne, że pomaga im to w codziennej pracy, nie ogranicza ich i nie powoduje dodatkowych problemów w codziennej pracy. Przestrzeń powinna być więc dopasowana do potrzeb użytkowników końcowych, dlatego też nurt Human-Centered Design zagościł na dobre w podejściu do planowania zagospodarowania miejsca pracy. Mówimy o stworzeniu takiej przestrzeni, aby pracownik czuł się dobrze i rozumiał dlaczego z biura warto korzystać i postrzegał je jako benefit, a nie karę. Pracodawcy zauważają, że bardzo ważne jest dbanie o ich dobrostan, chociażby poprzez udostępnianie pokojów do masażu czy micro pokoje gimnastyczne, a także wypełnienie przestrzeni naturalnymi elementami, w tym roślinnością – dodaje Jakub Zieliński.


Źródło: JLL

29.02.2024


Tagi: pracownicy, praca zdalna, praca w biurze, praca hybrydowa, badanie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...