QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Konsumpcja w stagnacji, inwestycje i eksport przyspieszają

wykres


PKB w cenach stałych roku poprzedniego w 4q23 wzrósł o 1,0% r/r, zgodnie z wcześniejszym szybkim szacunkiem. W ujęciu kwartalnym (po odsezonowaniu) poziom PKB nie zmienił się vs 3q23 (również zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS). Warto pamiętać o dużej wahliwości szeregów odsezonowanych i ich częstych rewizjach w kolejnych iteracjach.


Dane o strukturze PKB potwierdziły stagnację konsumpcji prywatnej (-0,1% r/r w 4q23 po +0,8% r/r w 3q23). Stało się tak pomimo silnego wzrostu płac realnych, co naszym zdaniem wynika z odbudowywania przez konsumentów oszczędności, nadwątlonych przez okres pandemiczny (wsparcie ze strony nadal wysokich nominalnych stóp procentowych) oraz stopniowego odpływu uchodźców z Ukrainy. Oczekujemy, że to tylko powolny rozruch konsumentów, a kolejne kwartały przyniosą wyraźne ożywienie ich aktywności wydatkowej. W 4q23 solidnie wzrosła konsumpcja publiczna – o 5,7% r/r wobec 3,3% r/r w 3q23. Silniejsze niż można było szacować były inwestycje (8,7% r/r), których wzrost przyspieszył z 7,2% r/r w 3q23. Nie bez znaczenia dla tego wyniku była finalizacja projektów ze starej perspektywy finansowej UE, czego skutki widzieliśmy m.in. w bardzo silnym grudniowym wzroście produkcji budowlanej (14% r/r). W kolejnych kwartałach oczekujemy pewnego schłodzenia dynamiki inwestycji w okresie przejściowym między perspektywami unijnymi. Łagodząco oddziaływać będzie napływ środków z KPO, aczkolwiek w większej skali dostrzegalny on będzie dopiero pod koniec roku.


Popyt krajowy obniżał się przez cały rok, ale w 4q23 spadek był najpłytszy (-2,3% r/r), do czego przyczynił się mniejszy ujemny wkład zmiany zapasów (-5,3pp r/r vs -7,7 pp r/r w 3q23). Podobnie jak wcześniej był on w dużej mierze rekompensowany wzrostem eksportu netto (+3,3pp r/r vs +5,9pp r/r w 3q23). W samym 4q23 eksport (w cenach stałych z poprzedniego roku) wzrósł po raz pierwszy od 1q23 (o 2,7% r/r), a spadek importu był istotnie płytszy niż w 3q23 (-2,8% r/r vs -20,3% r/r).


Wartość dodana (VA) w 4q23 wzrosła o 1,4% r/r (dane nieodsezonowane, w cenach roku poprzedniego), m.in. za sprawą powrotu do wzrostów VA w przemyśle (1,1% r/r po trzech kwartałach spadków) i silniejszym wzrostom w budownictwie (5,3% r/r vs 2,8% r/r w 3q23). W 4q23 VA w finansach i ubezpieczeniach pogłębiła spadek, który sięgnął 7,1% r/r vs -2,9% r/r w 3q23, co wiążemy z obniżkami stóp NBP.


Oczekujemy, że 2024 będzie stał pod znakiem kontynuacji ożywienia gospodarczego – dynamika PKB pod koniec roku powinna wzrosnąć do prawie 5% r/r. Motorem odbicia będzie konsumpcja prywatna oraz inwestycje (wspierane KPO). W całym 2024 oczekujemy wzrostu PKB o 3,7% wobec 0,2% w 2023.


Źródło: PKO Bank Polski

29.02.2024


Tagi: gospodarka, PKB, konsumpcja, inwestycje, eksport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...