QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Najlepsze europejskie akcje

wykres


Mimo iż europejski rynek akcji jest tak samo powiązany z globalną gospodarką, jak każdy inny, zapewnia on okazje inwestycyjne, które mogą być trudne do znalezienia gdzie indziej. Podczas gdy amerykańskie indeksy są coraz bardziej zdominowane przez spółki technologiczne, Europa oferuje bardziej zdywersyfikowane otoczenie inwestycyjne. Aby podkreślić niektóre z europejskich możliwości, prezentujemy akcje osiągające najlepsze wyniki w ciągu ostatnich 5 lat w ramach olbrzymiego indeksu Euro STOXX 600 o kapitalizacji rynkowej wynoszącej +5 mld EUR w pierwszym dniu pomiaru.


Europejski rynek akcji w skrócie


Przy odrobinie dobrej woli można by argumentować, że europejski rynek akcji jest najstarszą światową giełdą. Powszechnie uważa się, że giełda w Amsterdamie, której korzenie sięgają 1600 r., jest najstarszym nowożytnym miejscem obrotu akcjami.


Niezależnie od statusu tej europejskiej giełdy jako starego wyjadacza, indeks Euro STOXX 600 oferuje całkiem dobrze zdywersyfikowaną grupę spółek obejmujących wszystkie z 11 tak zwanych sektorów GICS. W momencie pisania tego tekstu największą część indeksu - nieco ponad 18% - stanowią spółki finansowe. W pierwszej piątce znajdują się ponadto przemysł, opieka zdrowotna, konsumpcyjne dobra pierwszej potrzeby i luksusowe, natomiast najmniejszy udział mają nieruchomości (1,3%).


Dywersyfikacja ta jest warta odnotowania, w szczególności w kontekście rosnącego ryzyka koncentracji na głównych indeksach amerykańskich, o czym wielokrotnie pisał Peter Garnry, nasz dyrektor ds. strategii rynków akcji. W przypadku tych indeksów akcje spółek technologicznych stanowią coraz większą ich część, co oznacza, że rośnie również ryzyko inwestycyjne związane z akcjami takich spółek.


Indeks Euro STOXX 600 osiąga takie same solidne wyniki, jak większość indeksów na całym świecie. W efekcie od grudnia 2018 r. do grudnia 2023 r. odnotował wzrost o około 40%. Dla porównania, takie indeksy, jak np. S&P 500 czy Nasdaq, odnotowały wyższe zwroty w okresie ostatnich pięciu lat, wynika to jednak w znacznej mierze ze wspomnianej powyżej rosnącej koncentracji branży technologicznej na tych indeksach, która wiąże się również z określonym ryzykiem.


Ekspozycję na ten indeks można uzyskać za pośrednictwem takich produktów, jak ETF iShares STOXX Europe 600 UCITS, ETF Lyxor Core STOXX 600 i ETF BNP Paribas Easy Stoxx Europe 600 UCITS.


Pięcioletnie wyniki: powstają największe europejskie spółki


Od 2019 r. akcje 20 spółek osiągające najlepsze wyniki wygenerowały zwrot powyżej 180%, z czego najlepszy wynik (433%) uzyskała spółka Novo Nordisk. Oznacza to również, że Novo Nordisk stała się najbardziej wartościową spółką w Europie pod względem kapitalizacji rynkowej. Co ciekawe, drugą co do wartości spółką jest LVMH, która zajmuje 20. miejsce pod względem generowanych wyników. ASML, druga najlepsza spółka pod względem wyników, znalazła się na czwartym miejscu wśród najbardziej wartościowych spółek w regionie, tuż za Nestlé, która - z pięcioletnim wynikiem na poziomie 70% - nie znalazła się na naszej liście.


20 spółek o najlepszych wynikach pochodzi z 10 różnych krajów. Cztery z tych krajów reprezentowane są przez trzy firmy, z których jednym, o czym mamy przyjemność poinformować, jest Dania (w której siedzibę ma również Saxo). Pozostałe kraje to Wielka Brytania, Francja i Szwajcaria. Włochy i Holandia reprezentowane są przez dwie spółki, podczas gdy Niemcy, Szwecja, Irlandia i Belgia mają po jednej spółce na naszej liście.


Akcje 20 spółek o najlepszych wynikach na indeksie Stoxx 600 (5 lat) (%).


wykres


wykres


Autor: Søren Otto Simonsen, Senior Investment Editor, Saxo Bank


Źródło: Saxo Bank

14.02.2024


Tagi: europejskie akcje, rynki finansowe, index Stoxx 600


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...