QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Największe firmy w Polsce zamierzają zwiększać zatrudnienie

wykres


Prezesi zarządzający największymi firmami w Polsce planują zwiększać liczbę pracowników. Z badania KPMG CEO Outlook wynika, że 40% prezesów zamierza w najbliższej perspektywie podnieść zatrudnienie w swojej organizacji od 6 do 10%. Jednocześnie 8 na 10 liderów firm uważa, że silniejszy nacisk na przywództwo oparte na współpracy, ze współdzielonymi obowiązkami zarządczymi i operacyjnymi, umożliwi firmie osiągnięcie większego sukcesu. Wyzwaniem może się okazać zachęcenie pracowników do powrotu do biura – zdecydowana większość prezesów z Polski biorących udział w badaniu planuje całkowicie zrezygnować z pracy zdalnej.


Pomimo niskiego poziomu bezrobocia w Polsce firmy borykają się z problemem braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Znalezienie najlepszych kandydatów na specjalistyczne stanowiska bywa skomplikowanym i trwającym wiele miesięcy procesem. Z raportu „KPMG CEO Outlook” wynika, że prezesi największych firm w Polsce planują zwiększać liczbę pracowników i to w coraz większym stopniu. 40% prezesów z Polski biorących udział w badaniu potwierdziło, że w ciągu nadchodzących 3 lat zamierza podnieść zatrudnienie od 6 do 10%. Tegoroczna edycja badania wskazuje jednocześnie, że większość (56%) osób zarządzających w Polsce priorytetowo traktuje inwestycje w rozwój umiejętności i potencjału pracowników, a nie technologii.


- W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu kluczowe jest odkrywanie i rozwijanie ukrytego potencjału, jaki tkwi w ludziach. Podczas gdy rozwój sztucznej inteligencji zmienia strukturę rynku pracy, coraz większego znaczenia nabierają obszary, gdzie ludzkie talenty i umiejętności pozostają unikalne. Organizacje muszą dostosować się do tych zmian poprzez inwestowanie w rozwijanie odpowiednich umiejętności, tworzenie środowiska, które zachęca do innowacyjnych myśli oraz elastyczne kształtowanie ścieżek rozwoju pracowników. W miarę jak organizacje zdają sobie sprawę z siły tkwiącej w swoich zespołach, otwierają się na nowe możliwości i osiągają zaskakujące wyniki. Ukryty potencjał w ludziach to nie tylko przyszłość biznesu, ale także fundament długotrwałego sukcesu, który płynie z wewnętrznej siły i zaangażowania pracowników – mówi Iwona Sprycha, Partner w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu HR Advisory & Change Management oraz Szef Zespołu Forensic w KPMG w Polsce.


Wyniki badania podkreślają skalę wyzwań związanych z zarządzaniem kapitałem ludzkim, które stoją przed liderami firm. W obliczu globalnych kryzysów na sile przybiera przywództwo zorientowane na cel i współpracę. 80% respondentów z Polski uważa, że silniejszy nacisk na przywództwo oparte na współpracy, ze współdzielonymi obowiązkami zarządczymi i operacyjnymi, umożliwi firmie osiągnięcie większego sukcesu. 60% CEO z Polski potwierdza, że biorąc pod uwagę, w jakim tempie zmienia się świat, ciągła niepewność co do przyszłości zmieniła ich sposób myślenia o planowaniu sukcesji.


Praca zdalna już była


Obecnie na świecie panuje ogromna mobilizacja pracodawców do powrotu do pracy z biura. Widoczna jest duża zmiana postrzegania tego obszaru w porównaniu do poprzedniej edycji badania KPMG. 88% prezesów największych firm w Polsce biorących udział w badaniu planuje całkowicie zrezygnować z pracy zdalnej wśród pracowników, których tradycyjne role opierały się na pracy stacjonarnej. Co więcej ankietowani liderzy z Polski rozważają nagradzanie pracowników, którzy starają się przychodzić do biura przydzielając preferowane zadania, podwyżki czy awanse. Nieco inaczej wygląda to w przypadku CEO z kluczowych gospodarek świata. 64% z nich planuje powrót pracowników do pracy tylko stacjonarnej, 28% zamierza utrzymywać pracę hybrydową, a 7% wyłącznie pracę zdalną.


- Zarządzający chętnie zobowiązaliby pracowników do stałej pracy w biurze, jednak ci preferują znaczący udział pracy zdalnej. Wprowadzenie obowiązku pracy w siedzibie firmy może wiązać się z wypowiedzeniem warunków umowy przez pracowników. Zadaniem menedżerów, przy wsparciu działu HR, jest stworzenie środowiska, które uczyni pracę w biurze wartościowym doświadczeniem – mówi Iwona Sprycha, Partner w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu HR Advisory & Change Management oraz Szef Zespołu Forensic w KPMG w Polsce.


Źródło: KPMG

14.02.2024


Tagi: wielkie firmy, zatrudnienie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...