QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Wrocławscy deweloperzy nadrabiają braki podażowe

wykres


1176 nowo dodanych do oferty mieszkań to zaskakujący wynik wrocławskich deweloperów, który przyniósł im w styczniu palmę pierwszeństwa pod względem liczby wprowadzeń. Wyprzedzili tym samym tych działających w Warszawie, którzy uruchomili sprzedaż ​ 1170 lokali, i w Łodzi, gdzie na rynek trafiło 1135 mieszkań.


Taka skala nowej podaży we Wrocławiu pozwoliła częściowo nadrobić braki w lokalnej ofercie, powstałe po gwałtownym wzroście popytu spowodowanym programem BK 2%. Od sierpnia 2023 r. dostępna baza mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku utrzymywała się bowiem na poziomie poniżej 4,5 tys. ​ Natomiast w styczniu br. osiągnęła blisko 5 tys., co było wynikiem zbliżonym do lipca 2023 r., czyli okresu uruchomienia rządowych dopłat do kredytów hipotecznych.


Równocześnie początek roku przyniósł we Wrocławiu spadek sprzedaży. W styczniu na lokalnym rynku sprzedano mniej niż 500 nowych mieszkań – o 17% mniej niż w grudniu i najmniej od stycznia 2023. Warto jednak zauważyć, że ten styczniowy wynik jest ​ o 50% większy od tego sprzed roku.


- Przyczyn spadku wolumenu sprzedaży na rynku wrocławskim w styczniu należy upatrywać w skokowo rosnących na przełomie roku cenach. Zarówno w grudniu, jak i styczniu deweloperzy wprowadzali bowiem projekty o cenach wyraźnie wyższych od średnich cen mieszkań w ofercie. Dlatego mimo że zainteresowani zakupem mogli na początku 2024 roku wybierać z wyraźnie większej liczby mieszkań ich ceny stanowiły barierę dla finalizowania zakupu- podkreśla Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom Analytics.


Oferta rośnie, ale nie wszędzie


Według danych Otodom Analytics wrocławską dzielnicą z największą ofertą deweloperską są Krzyki. Zainteresowani zakupem własnego M w styczniu mieli tam do dyspozycji ponad 2 tys. ofert, z czego ponad 400 stanowiły nowo wprowadzone do sprzedaży ​ lokale. Ostatni raz taki poziom oferty odnotowano na Krzykach w marcu 2023 roku. Na drugim miejscu uplasowała się największa dzielnica Wrocławia, czyli Fabryczna. W tej części miasta oferta dostępnych dla kupujących mieszkań deweloperskich wzrosła w styczniu o blisko 500 i na koniec miesiąca sięgnęła ​ niemal 1000 lokali. A to najwyższy wynik zarówno jeśli chodzi o liczbę wprowadzeń, jak i wielkość oferty w ciągu ostatniego roku. ​


Odbicie podaży widoczne było także na Starym Mieście, gdzie na początku roku przybyło 270 nowych mieszkań na sprzedaż, a baza lokali deweloperskich wzrosła do blisko 900. Co ciekawe, w dwóch pozostałych dzielnicach Wrocławia (Psie Pole, Śródmieście), deweloperzy nie wprowadzili w styczniu żadnych nowych mieszkań.


Krzyki z najszybszym wzrostem cen


W styczniu w większości największych miast tempo wzrostu cen mieszkań wyhamowało. Inaczej było jednak w Łodzi (+5% m/m) oraz w Krakowie i we Wrocławiu (+2% m/m). Na wrocławskim rynku średnia cena ofertowa skoczyła o ponad 250 zł/mkw. i przekroczyła 13,3 tys. zł. ​ A najbardziej, bo średnio o ponad 560 zł/mkw., zdrożały lokale deweloperskie oferowane na Krzykach ( ponad 12,9 tys./mkw.).


W której dzielnicy Wrocławia zainteresowani zakupem nowego mieszkania muszą się liczyć z najwyższymi kosztami? Niezmiennie najdroższe pozostaje Śródmieście, gdzie średnia cena ofertowa oscylują wokół 20 tys. zł/mkw. Zaraz za nim plasuje się Stare Miasto. Chociaż średnie ceny oferowanych w tej dzielnicy mieszkań obniżyły się w styczniu dzięki pojawieniu się w sprzedaży dwóch relatywnie dużych projektów o średnich cenach niższych od oferowanych dotychczas lokali, to za mieszkanie deweloperskie trzeba zapłacić średnio około 16,3 tys. zł/za mkw. Z kolei najtańszą dzielnicą pozostaje Psie Pole. Średnie ceny ofertowe wynoszą tam ok. 11,7 tys. zł/mkw.


Źródło: Otodom

13.02.2024


Tagi: wrocławski rynek mieszkaniowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...