QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Zadyszka konsumentów pod koniec 2023

wykres


Wyniki PKB za 2023 przyniosły spore rozczarowanie. Wzrost gospodarczy wyniósł tylko 0,2% wobec 5,3% w 2022 i był istotnie niższy niż oczekiwania formułowane przez większość minionego roku. Wynik za 2023 oznacza, że także w 4q23 ożywienie gospodarcze było zdecydowanie słabsze niż się spodziewaliśmy, a PKB wzrósł o 0,9-1,3% r/r.


Głównym negatywnym zaskoczeniem jest konsumpcja, która w całym roku spadła o 1%, a w 4q23 znajdowała się w stagnacji (szacujemy wynik w przedziale od -0,1 do +0,3% r/r), po wzroście o 0,8% r/r w 3q23. Hamowanie konsumpcji nastąpiło przy poprawie rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej, co dowodzi, że słabość przeniosła się z wydatków konsumentów na towary w kierunku wydatków na usługi. Spowolnienie konsumpcji, które nastąpiło pomimo powrotu realnego wzrostu wynagrodzeń, wynika naszym zdaniem z dwóch czynników: (1) konsumenci odbudowywali nadwątlone przez okres podwyższonej inflacji oszczędności, czemu towarzyszył wzrost realnych stóp procentowych; (2) liczba konsumentów spadała w związku z wyjazdami ukraińskich uchodźców, których wydatków GUS nie odróżnia od wydatków krajowych konsumentów.


Nadal pozytywnie wyróżniają się inwestycje – w całym roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 8,0%, co implikuje wzrost w 4q23o 7,5% r/r – 7,7% r/r. W 2023 inwestycje były podbijane przez kończącą się perspektywę finansową UE, nie bez znaczenia była też poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw, stymulowana przez wysokie ceny energii.


W 2023 czynnikiem drastycznie ograniczającym dynamikę PKB były zapasy, których ujemna kontrybucja wyniosła 6,9pp. W drugą stronę działał eksport netto, który dodał do wzrostu 5,4 pp, głównie dzięki słabości importu, częściowo powiązanej z odwróceniem cyklu zapasów.


Dane za 2023 nie zmniejszają naszego optymizmu w prognozach na 2024, nadal zakładamy przyspieszenie wzrostu do 3,9%. Ożywienie konsumpcji jest kwestią (krótkiego) czasu, a nasza całoroczna prognoza jej wzrostu (+4,0%) uwzględnia już odbudowę oszczędności i jest raczej konserwatywna biorąc pod uwagę spodziewany w 2024 silny realny wzrost wynagrodzeń. Uważamy, że inwestycje pozostaną na ścieżce wzrostu – luka w finasowaniu związana z końcem tradycyjnej perspektywy finansowej UE ma szansę być zasypana przez KPO, a potrzeby firm związane poprawą efektywności energetycznej i automatyzacją są nadal wysokie.


Źródło: Bank Pekao SA

31.01.2024


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, handel, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...