QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Co drugi Polak nie lubi poniedziałku - badanie TEI

wykres


Nie lubię poniedziałku – to nie tylko tytuł kultowego polskiego filmu, ale i uczucie, z którym utożsamia się wielu pracowników na całym świecie. Ta poniedziałkowa niechęć łączy się nierozerwalnie ze znanym syndromem niedzieli wieczór. To właśnie wtedy, wiele osób odczuwa narastający stres związany z nadchodzącym początkiem tygodnia pracy.


Aż 46 proc. ankietowanych osób przyznaje się do ogromnego stresu, kiedy zbliża się nowy tydzień pracy. Okazuje się, że to kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają negatywnych nastrojów. Interesujące jest, że właściciele własnych firm łatwiej radzą sobie z poniedziałkowym startem – może sekret tkwi w niezależności?


Z badania Top Employer Institute dotyczącego syndromu “niedziela wieczór - wypalenie zawodowe” wynika, że 24 proc. ankietowanych z niechęcią podchodzi do rozpoczęcia pracy w poniedziałek, a 22 proc. przyznało się do uczucia znużenia i smutku, w tym parokrotnie częściej kobiety niż mężczyźni wspomniały o odczuwaniu stresu w każdą niedzielę (23 proc. w porównaniu do 21 proc. u mężczyzn).


Poniedziałki to dla wielu pracujących na umowę zlecenie prawdziwy test nerwów – aż 27 proc. z nich przyznaje, że rozpoczęcie nowego tygodnia pracy jest dla nich źródłem intensywnego stresu. Z kolei u przedsiębiorców poniedziałkowy blues zdaje się mieć mniejszą moc – jedynie 11 proc. z nich doświadcza tego samego rodzaju niepokoju.


W walce z niedzielnymi dylematami i poniedziałkowymi obawami, wielu z nas sięga po Netflixa lub inne serwisy streamingowe (44 proc.). Inni zatapiają się w świecie książek (34%) lub surfują po mediach społecznościowych (28%), a jeszcze inni odreagowują stres poprzez aktywność fizyczną (21%).


Stres rodzi oczekiwania wobec pracodawców - prym wiedzie pragnienie elastyczności, praca zdalna lub elastyczne godziny pracy to marzenie 33% ankietowanych. Na liście życzeń znajdują się również benefity sportowe (24%), które mają za zadanie pomóc w rozładowaniu stresu. Tak samo pożądane jest profesjonalne wsparcie psychologiczne oraz relaksujące sesje i masaże, co wskazuje kolejne 24% respondentów, podkreślając znaczenie holistycznego podejścia do dobrego samopoczucia w pracy.


- Jedynie 10 proc. firm aktywnie angażuje się w dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne swoich pracowników. To alarmujący wskaźnik, który skłania do refleksji nad koniecznością podnoszenia świadomości pracodawców na temat tej kluczowej kwestii. Właśnie dlatego audyty Top Employers są tak ważne. Umożliwiają one identyfikację obszarów wymagających poprawy i stanowią bodziec dla firm do zwiększenia swojego zaangażowania. Dzięki nim mamy szansę realnie wpłynąć na zmiany, dążąc do stworzenia zdrowszego i bardziej wspierającego środowiska pracy - podkreśla Patrik Rendel, Regional Manager DACH & CEE w Top Employers Institute.


Już 18 stycznia odbędzie się uroczyste wręczenie certyfikatów najlepszym Top Employers 2024. W tym dniu firmy, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami w audycie HR, zostaną uhonorowane tytułem najlepszego pracodawcy, stanowiącym dowód na ich wysokie standardy w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Audyt obejmował sześć obszarów i 20 tematów, koncentrując się na takich aspektach jak strategia biznesowa i HR, umiejętności przywódcze, wartości, etyka, uczciwość, zrównoważony rozwój, różnorodność i integracja. Do tej pory Top Employers Institute wyróżnił 2300 organizacji w 121 krajach.


Badanie dotyczące syndromu wypalenia zawodowego zostało przeprowadzone na zlecenie Top Employers Institute w dniach od 15 do 18 grudnia 2023 roku na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (po 18 roku życia). Metodologia: CAWI. Wielkość próby N= 1070.


Źródło: TEI

11.01.2024


Tagi: poniedziałek, pracownicy, badanie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...