QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Zawodowe plany na 2024? Badanie Pracuj.pl: odważne decyzje mimo trudnej sytuacji gospodarczej

wykres


Aż 80% osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl, deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków na drodze do rozwoju swojej kariery w 2024 roku. Spodziewają się oni trudnych wyzwań, ale też uważają, że należy działać odważnie (takiego zdania jest więcej niż 8 na 10 badanych). Skąd taka potrzeba zmian na polu zawodowym? Okazuje się, że poprzedni rok pod względem pracy oceniamy raczej przeciętnie.


Czas na działanie


Okres świąt to dobry czas na zastanowienie się nad zawodową przyszłością - takiego zdania jest ¾ osób posiadających zatrudnienie, które wzięły udział w badaniu Pracuj.pl. To również dobry czas na refleksję nad minionym rokiem. W kontekście zawodowym ocenia go pozytywnie 4 na 10 respondentów. Podobny odsetek (34%) jest jednak dokładnie przeciwnego zdania.


Tylko połowa badanych uważa, że w 2023 roku rozwinęła się zawodowo, zaś 33% nie ma w tym zakresie zdania. Nic zatem dziwnego, że respondenci deklarują, że 2024 rok jest dla nich czasem na ważne decyzje na polu zawodowym.


Wydaje się jednak, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u badanych przez Pracuj.pl na tyle silna, że aż 8 na 10 z nich uważa, że w bieżącym roku warto podejmować odważne kroki związane z pracą. To nieco więcej niż rok temu, kiedy - jak ujawniło badanie Pracuj.pl - podobnego zdania było 7 na 10 respondentów.


- Wzrost o około 10% liczby osób, które uważają, że w 2024 roku należy podejmować odważne decyzje na polu zawodowym, pokazuje, że potrzeba zmian rośnie. Mogą one dotyczyć wielu obszarów - od zupełnej zmiany zawodu po staranie się o podwyżkę. Cieszy jednak, że wyżej od tego drugiego wśród noworocznych postanowień pracowników znajduje się chęć utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. To oznacza, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać pracę nie jako źródło sensu, lecz jako dopełnienie satysfakcjonującego życia. I to z pewnością dobra wiadomość! – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.


Work-life balance cenniejsze niż wynagrodzenie


Podejmowanie odważnych kroków zawodowych, szczególnie w trudnych warunkach makroekonomicznych, wymaga rozsądnego planowania, podejmowania przemyślanych decyzji i, przede wszystkim, silnej motywacji. Zdaniem ponad połowy (56%) respondentów, w jej znalezieniu mogą pomóc noworoczne postanowienia związane z pracą. 51% deklaruje, że je posiada. Czego dotyczą?


Najwięcej, bo aż 73% postanowień noworocznych dotyczy zmiany pracy. Na drugim miejscu plasują się te związane z rozwojem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji - obiecuje to sobie 55% badanych. Trzecia z kolei jest dbałość o równowagę między pracą i życiem osobistym, którą jako postanowienie na 2024 rok deklaruje 39% respondentów.


Co ciekawe, staranie się o podwyżkę znajduje się dopiero na czwartym miejscu listy najczęstszych noworocznych postanowień związanych z pracą - deklaruje je 35% osób, które takie postanowienia posiadają.


Listę najpopularniejszych noworocznych postanowień zawodowych zamyka staranie się o zupełną zmianę zawodu, które zadeklarowało w badaniu Pracuj.pl 24% respondentów.


2024 pełen wyzwań?


65% osób badanych przez Pracuj.pl podchodzi do swojej pracy w 2024 roku pozytywnie, ale zdaje sobie sprawę z wyzwań, które pojawiają się na horyzoncie. Są one związane przede wszystkim z niezbyt napawającą optymizmem sytuacją gospodarczą.


- Zachowawcze podejście do sytuacji na rynku pracy widać było już w pierwszej części noworocznego badania Pracuj.pl. Okazało się wówczas, że w stosunku do 2022 roku znacząco spadła liczba osób, które spodziewają się otrzymać od swojego pracodawcy świąteczny benefit w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki. Mogło to wynikać z trzeźwej oceny sytuacji makroekonomicznej i spodziewanej większej tendencji do oszczędzania ze strony pracodawców– dodaje Jolanta Lewandowska-Bitkowska.


Spodziewane trudności na szczęście nie zniechęcają jednak respondentów do podejmowania prób na drodze do rozwoju zawodowego. Jest wręcz przeciwnie - wydaje się, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u respondentów na tyle silna, że aż 81% z nich planuje w 2024 roku podjęcie istotnych kroków w swojej karierze.


Źródło: Pracuj.pl

02.01.2024


Tagi: pracownic, plany zawodowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...