QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Stopy procentowe zahibernowane na zimę

wykres


RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna wynosi nadal 5,75%. Decyzja była zgodna z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym. Po silnych obniżkach we wrześniu i październiku Rada przyjęła bardziej ostrożną postawę. W miesiącach zimowych stopy najpewniej pozostaną zahibernowane, a ewentualne przebudzenie może nastąpić w marcu, kiedy rozwieje się już część niepewności, a NBP opublikuje kolejną projekcję PKB i inflacji.


Kluczowe przesłanie RPP pozostaje niezmienione – w obliczu podwyższonej niepewności regulacyjnej (rozwiązania ograniczające wzrost cen energii i żywności) i fiskalnej (potencjalne luzowanie dokonane przez nowy rząd) oraz jej wpływu na inflację, najbardziej wskazane jest utrzymanie niezmienionych stóp procentowych. Za takim rozwiązaniem przemawia też dokonane do tej pory luzowanie monetarne (obniżki łącznie o 100pb we wrześniu i październiku). Rada ocenia ponadto, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Zapowiada to wg nas stabilizację stóp w najbliższych miesiącach.


Komunikat po grudniowym posiedzeniu ma bardzo podobną wymowę do tego z listopada. Rada odnotowała w nim spadek inflacji w listopadzie i podkreśliła, że głównym motorem tego spadku była inflacja bazowa. Pomimo pozytywnej niespodzianki w danych o PKB za 3q23 RPP nadal ocenia, że dynamika aktywności w gospodarce pozostaje niska. Utrzymano ocenę pozytywnego wpływu aprecjacji złotego na inflację, jednak odnoszące się do tego zdanie zostało przeniesione do części komunikatu opisującej sytuację bieżącą i lekko zmodyfikowane. Obecnie Rada ocenia, że spójne z fundamentami umocnienie złotego sprzyja obniżaniu inflacji, a w listopadzie stosowała jeszcze tryb przypuszczający. Najpewniej RPP uznała, że efekty znaczącej aprecjacji kursu są już widoczne w procesach inflacyjnych. Nie odniosła się jednak do potencjalnie negatywnego wpływu umocnienia waluty na aktywność w sektorze eksportowym – temat ten był w przeszłości wielokrotnie poruszany przez prezesa NBP podczas konferencji prasowych.


Sądzimy, że najbliższe miesiące przyniosą stabilizację stóp procentowych. Ewentualne zmiany mogłyby nastąpić dopiero w marcu, kiedy ograniczona zostanie deklarowana przez Radę niepewność, znany będzie kształt polityki fiskalnej nowego rządu oraz rozwiązania regulacyjne, a NBP opublikuje nową projekcję PKB i inflacji. Naszym zdaniem prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stóp rośnie, w miarę dalszej aprecjacji złotego.


Źródło: Bank Pekao SA

06.12.2023


Tagi:stopy procentowe, RPP


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...