QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynki surowcowe pod lupą - metale

wykres


Listopad na rynku metali bazowych upłynął pod znakiem wyhamowania trendu spadkowego. W przypadku niektórych metali od połowy miesiąca widoczny jest nawet lekki wzrost notowań. Bank Światowy w raporcie Commodity Markets Outlook 2023 zarysował aktualną sytuację na tym rynku oraz wskazał główne czynniki, mogące wpływać na przyszłe zmiany cen.


Zdaniem ekspertów kontynuowana na przestrzeni obecnego roku korekta, odzwierciedlała spowolnienie aktywności w największych gospodarkach (zatem malejący popyt), przy zadowalającej dostępności surowców. W przyszłym roku popyt na metale może ulec dalszemu osłabieniu, ze względu na oczekiwane przez Bank Światowy spowolnienie w budowie nowych nieruchomości w Europie, wysoki koszt kapitału oraz niepewny wzrost gospodarczy w Chinach. Ponadto prognozowane jest systematyczne zwiększanie mocy wydobywczych oraz przetwórczych, co zapewni stabilny wzrost podaży tych surowców.


Notowania kontraktów 3M na miedź (LME) osłabiły się w pierwszej dekadzie listopada do poziomu 8035 USD/t (10.11), a następnie sukcesywnie umacniały się do 8450 USD/t w obecnym tygodniu. Powodem ostatniej zwyżki cen, mogą być informacje o możliwym zawieszeniu działalności kopalni Cobre w Panamie oraz planowanych strajkach w kopalniach Las Bambas w Peru. Łącznie kompleksy odpowiadają za około 3% globalnego wydobycia rudy miedzi. Bank Światowy w najnowszym raporcie prognozuje spadek notowań miedzi w 2024 roku do poziomu 7800 USD/t, ze względu na osłabiony globalny popyt, przy znaczącym wzroście produkcji metalu. Istotne zwiększenie wydobycia rudy w przyszłym roku, nastąpi za sprawą rozpoczęcia działalności nowych kopalń oraz ekspansji istniejących kompleksów m.in. w Chile, Peru i DRK.


Notowania kontraktów 3M na aluminium (LME) po październikowym osłabieniu do poziomu 2180 USD/t, powoli umacniały się na przestrzeni obecnego miesiąca oscylując w przedziale 2200-2300 USD/t. Zapasy aluminium w magazynach objętych rejestrem giełdy LME wzrosły w listopadzie z poziomu 460 tys. ton do ponad 480 tys. ton, co zatrzymało trwający od kilku miesięcy systematyczny spadek zgromadzonego wolumenu. W 2025 roku Bank Światowy prognozuje wzrost cen aluminium do 2400 USD/t, za sprawą nowych inwestycji w odnawialne źródła energii wraz z konieczną infrastrukturą, a także wyższego popytu na pojazdy elektryczne. Co więcej, eksperci spodziewają się wzrostu cen surowców energetycznych oraz nie wykluczają zastosowania przez chińskie władze ograniczenia produkcji rafinowanego metalu.


Źródło: Bank Pekao SA

22.11.2023


Tagi: metale, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...