QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Aktualna sytuacja na rynku pracy według raportu PARP

wykres


W najnowszym raporcie przygotowanym przez PARP pn. „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” (październik 2023) możemy przeczytać, że dla 59% ankietowanych praca jest istotnym elementem życia, a 54% czerpie z niej satysfakcję. Na jakie czynniki zwracają uwagę pracownicy przy wyborze miejsca zatrudnienia? Jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce i w Europie?


Z danych GUS-u wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce we wrześniu 2023 r. wyniosła 5,0%. W porównaniu z sierpniem 2023 r. nie zmieniła się, a w porównaniu z wrześniem 2022 r. była niższa o 0,1 p.p. Z kolei stopa bezrobocia (wg Eurostatu) dla krajów członkowskich UE-27 we wrześniu 2023 r. wyniosła ponownie 6,0%, co oznacza wzrost 0,1 p.p. miesiąc do miesiąca oraz spadek o 0,1 p.p. rok do roku.


W poszukiwaniu nowej pracy


W III kw. 2023 r., podobnie jak w poprzednim, 20% pracowników zadeklarowało zmianę pracy w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a 17% – że zmieniło stanowisko u swojego pracodawcy. Najczęściej pracę zmieniali zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii (34%), handlu detalicznym i hurtowym (26%) oraz transporcie i logistyce (po 21%). Głównymi powodami wskazywanymi przez ankietowanych były wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (48%) oraz chęć rozwoju zawodowego (42%). Średni czas poszukiwania pracy w III kw. 2023 r. wyniósł 2,7 miesiąca vs 3,6 w II kw. 2023 r.


W porównaniu do drugiego kwartału br. odsetek respondentów pozytywnie oceniających szansę na znalezienie nowej pracy, tak samo dobrej lub lepszej od obecnej, wyniósł 69% vs 63%. Z przeprowadzonego badania wynika, że 4 na 10 badanych nie ma aktualnie planów związanych ze zmianą pracodawcy. Jednak 31% pracowników chciałoby zmienić pracę w ciągu najbliższych 3 miesięcy, 20% w ciągu roku, a 8% ankietowanych oczekuje zmiany organizacji w perspektywie nadchodzących 6 miesięcy.


W miejscu pracy pracownicy najbardziej doceniają: ciekawy zakres obowiązków (51%), ludzi, z którymi pracują (41%), możliwości rozwoju, uczestniczenia w kursach oraz szkoleniach (34%), możliwość pracy hybrydowej (32%), szefa, który docenia ich pracę (29%). 59% ankietowanych stwierdza, że praca jest dla nich istotnym elementem życia, a 54% czerpie z niej satysfakcję.


Wolni strzelcy, czyli o freelancingu w Polsce


Według raportu PARP w Polsce działa 330 tys. niezależnych specjalistów (wzrost o 8,3% r/r). Na ogół są to ludzie w wieku 26–35 lat (46,6%). 77,3% freelancerów przed rozpoczęciem swojej działalności pracowała na etacie, natomiast dla 22,7% był to pierwszy wybór ścieżki kariery. Z samych zleceń utrzymuje się tylko 23,2% respondentów.


Ponad 80% ankietowanych twierdzi, że ich zarobki w porównaniu z 2022 r. zwiększyły się (40,2%) lub pozostały na tym samym poziomie (40,7%).


Z usług freelancerów korzystają głównie mikrofirmy (40,7%) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (35,1%). 39% badanych wskazało, że wykonuje zlecenia dla klientów zagranicznych. Najtrudniej pozyskać zlecenia od dużych korporacji – kontrakty z nimi zawiera tylko 8,2% ankietowanych.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek pracy, edukacja, kompetencje - III kw. 2023 roku


Źródło: PARP

17.11.2023


Tagi: rynek pracy, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...