QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

2024 kolejnym rokiem wysokich kosztów odsetkowych kredytów

wykres


W ub. tygodniu zrewidowaliśmy nasze prognozy co do stóp procentowych w Polsce. Uznaliśmy, że Rada Polityki Pieniężnej w obawie przed spodziewanym poluzowaniem fiskalnym i stłumieniem spadku inflacji wstrzyma się z kontynuacją cyklu obniżek stóp procentowych aż do jesieni przyszłego roku. Postanowiliśmy sprawdzić co to w praktyce oznacza dla gospodarstw domowych.


Zacieśnienie polityki pieniężnej z lat 2021-2022 wywołało niemal książkową reakcję rynku kredytowego. Liczba nowych kredytów zanurkowała (z niespełna 18 do 10 mld zł w skali miesiąca) a ich łączny wolumen obniżył się o blisko 6% (40 mld zł). Ponadto, koszty obsługi zadłużenia przez gospodarstwa domowe skoczyły z 29 mld w 2021 do 57 mld zł w 2022 i 68 mld zł w 2023 r. Ograniczyło to konsumpcję innych dóbr przez gospodarstwa domowe o 1,5-2%. To zamierzony efekt – stłumienie popytu konsumpcyjnego miało wyhamować inflację.


Ten epizod mamy już jednak za sobą. Od lipca akcja kredytowa znowu wzrosła, głównie za sprawą rządowego programu subsydiowanych kredytów hipotecznych „Bezpieczny kredyt 2%”. Koszt kredytów ograniczyły też dwie obniżki stóp procentowych przez RPP jesienią o łącznie 100pb. Decyzje te obniżyły koszty obsługi kredytów przez gospodarstwa domowe ok. 8 mld zł w skali roku, co stanowi impuls do wzrostu konsumpcji (jako składowej PKB) o ok. 0,4%. Przed rewizją naszych prognoz sądziliśmy, że impuls ten będzie finalnie dwukrotnie większy, gdyż RPP będzie kontynuować obniżki stóp o łącznie 175 pb do końca 2024. Ten scenariusz się jednak najpewniej nie ziści.


Obniżki będą, ale tylko dwie (o łącznie 50pb) i dopiero w drugiej połowie 2024. Oznacza to, że przy spodziewanym wzroście wolumenów kredytów, łączne koszty ich obsługi wyniosą w przyszłym roku między 67 a 73 mld zł. Dlaczego taki przedział? Na koszt długu oprócz stóp procentowych duży wpływ mają wakacje kredytowe, które w 2021 i 2022 r. odjęły od niego po ok. 7 mld zł rocznie. Odchodzący rząd chciałby je wydłużyć w ograniczonym zakresie także na 2024 r, co mogłoby kosztować ok. 6 mld zł. Wówczas łączny koszt rat dla gospodarstw domowych byłby zbliżony do tegorocznego. Zakładamy jednak, że nowy rząd z dużym prawdopodobieństwem zrezygnuje z tej polityki, co przełoży się na wzrost kosztów kredytów dla gospodarstw domowych o 5 mld zł (7%) w stosunku do 2023 r. Stanowi to ekwiwalent podwyżki stóp procentowych o 0,6pp i o tyle mniejsze luzowanie monetarne zakładamy w naszych prognozach.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

14.11.2023


Tagi: kredyty, koszty gospodarstwa domowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...