QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Trudne początki ożywienia akcji kredytowej

wykres


Dynamika podaży pieniądza M3 w sierpniu wyhamowała do 7,3% r/r z 8,0% r/r, zgodnie z konsensusem (7,4% r/r) a słabiej od naszych oczekiwań (6,9% r/r). Niższa dynamika to głównie wynik wysokiej zeszłorocznej bazy. Kreację pieniądza nadal napędza niejasna kategoria aktywów zagranicznych netto, a od trzech miesięcy również zadłużenie sektora centralnego. Z kolei procesy kredytowe coraz silniej ograniczają kreację pieniądza.


Należności sektora bankowego (skor. o FX) w sierpniu skurczyły się o 0,7% m/m. W ujęciu rocznym dynamika ogółem spadła do -1,7% r/r, wyrównując minimum z marca 2021, a dynamika kredytów złotowych ( 3,1% r/r) była najniższa przynajmniej od 1997 (dostępna historia). Spadki obejmowały kredyty dla niefinansowych podmiotów gosp. (-4,3% r/r, -1,0% m/m, czwarty miesięczny spadek z rzędu), w tym przedsiębiorstw (-3,7% r/r, 1,4% m/m) i przedsiębiorców indywidualnych (-8,6% r/r, -0,8% m/m). Spadek to przede wszystkim efekt niższych o 10,3% r/r kredytów obrotowych, przy nadal dodatniej dynamice kredytów inwestycyjnych (1,2% r/r). Wiążemy to z osłabieniem popytu w gospodarce i odwracaniem cyklu zapasów. Dynamika kredytów konsumpcyjnych wróciła „na plus” (+0,7% r/r), a kredytów mieszkaniowych złotowych wzrosła (-2,0% r/r z -2,2% r/r w lipcu). Jednak w ujęciu m/m wolumen kredytów mieszkaniowych złotowych wzrósł w sierpniu o 0,1% m/m, po dwóch miesiącach wzrostów o 0,2% m/m. Oczekiwane przez nas ożywienie akcji kredytowej w tym segmencie napędzane m.in. obniżkami stóp procentowych i programem „Bezpieczny Kredyt” zaczyna się więc niemrawo.


Dynamika zobowiązań sektora bankowego (skor. o FX) w sierpniu spowolniła do 9,4% r/r po wyskoku w lipcu do 10,2% r/r, wracając do wcześniej notowanych poziomów. W ciągu miesiąca depozyty wzrosły o 0,4%, najwolniej od marca. Obserwujemy stabilizację dynamik zobowiązań złotowych (8,0% r/r) przy hamowaniu walutowych (18,1% r/r). Depozyty osób prywatnych rosły o 13,7% r/r, przy czym dynamika bieżących po raz pierwszy od maja 2022 była dodatnia (1,2% r/r). Systematycznie hamuje dynamika depozytów terminowych (41,3% r/r). Depozyty przedsiębiorstw nadal rosną w dwucyfrowym tempie (12,1% r/r), a dynamika u przedsiębiorców od lipca jest dodatnia (sie: 2,1% r/r).


W sierpniu depozyty nadal rosły szybciej niż kredyty. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach trend ten zacznie się odwracać i relacja kredyty/depozyty wzrośnie z obecnego rekordowo niskiego poziomu.


Źródło: PKO Bank Polski

22.09.2023


Tagi: podaż, pieniądza M3, kredyty konsumenckie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...