QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Warning: file_put_contents(/www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/tmp/news/tmp_da72e38b9ac69f876a27810f900abcd7): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.detail.php on line 196

Hamuje spadek sprzedaży detalicznej

wykres


Sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym obniżyła się w sierpniu o 2,7% r/r wobec spadku o 4% r/r w poprzednim miesiącu. Sierpniowy odczyt okazał się znacznie bardziej optymistyczny od naszych (-4,6%) oraz rynkowych (-3,9%) oczekiwań.


wykres


Odbiciu rocznej dynamiki pomaga minięcie okresu wysokiej bazy odniesienia z ubiegłego roku związanej z napływem uchodźców do Polski. Mimo tego, że sprzedaż detaliczna była w sierpniu dalej na minusie to znaczenie ma bardziej nie sama dynamika, co raczej kierunek, w którym zmierza. A ten wygląda na korzystny. W ujęciu odsezonowanym sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 1,3% wobec poprzedniego miesiąca. Widać, że konsumpcja prywatna powoli odbija w ślad za poprawiającymi się nastrojami gospodarstw domowych (punkt zwrotny jesienią zeszłego roku) oraz wzrostowi realnej dynamiki wynagrodzeń (punkt zwrotny na początku tego roku).


wykres


Wobec ubiegłego miesiąca sprzedaż wzrosła w prawie wszystkich raportowanych przez GUS kategoriach. Odbija sprzedaż dóbr trwałego użytku (za wyjątkiem samochodów), w tym w szczególności mebli i sprzętu RTV i AGD. Z kolei niskie ceny paliw na stacjach benzynowych zachęcają do większej ich konsumpcji.


Budownictwo również zaskoczyło in plus. W sierpniu wzrosło aż o 3,5% r/r, podczas gdy spodziewaliśmy się 2% a konsensus 1,1%. Wydaje się, że dołek koniunktury w sektorze budowlanym mamy już za nami. W sierpniu wyraźnie wzrosła liczba nowych inwestycji mieszkaniowych (z 16,2 do 18 tys. mieszkań). Przyczynił się do tego program subsydiowanych kredytów mieszkaniowych 2%. Na złą koniunkturę nie mogą narzekać budownictwo infrastrukturalne, które w sierpniu utrzymało wysoką dynamikę (11,8% r/r). Powodem jest tutaj cykl funduszy unijnych – do końca 2023 zakończony zostanie budżet na lata 2014-2020. Inwestycje infrastrukturalne z dużym prawdopodobieństwem spadną więc w przyszłym roku, ale mamy nadzieję, że do tego czasu zdąży odbić budownictwo kubaturowe – dzięki rozpoczęciu we wrześniu cyklu obniżek stóp procentowych.


wykres


Reasumując, sierpniowa paczka danych makro z polskiej gospodarki miała mieszany wydźwięk (produkcja przemysłowa nieco słabsza od oczekiwań, z drugiej strony lepsza sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlana). Z tego względu nie zmieniamy przewidywań dotyczących wzrostu gospodarczego w dalszej części roku. Zakładamy, że minęliśmy dołek koniunktury w II kwartale, a polski PKB wzrósł w III kwartale o 0,3% r/r i 0,4% w całym 2023 r. Bardziej zdecydowane odbicie zobaczymy dopiero w IV kwartale. Konsumpcja będzie głównym motorem wzrostu PKB w 2024 r.


Źródło: Bank Pekao SA

21.09.2023


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, budownictwo, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 624 bytes written, possibly out of free disk space in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.default.php on line 482
giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 654 bytes written, possibly out of free disk space in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.default.php on line 482
foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...