Płace rosną szybciej niż inflacja

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 11,9% r/r (PKO: 12,1% r/r, kons: 11,9% r/r) po wzroście o 10,4% r/r w lipcu. Po raz drugi w ostatnich miesiącach płace rosły szybciej niż inflacja, równa 10,1% r/r. Ich wzrost realny, o 1,7% /r, jest najwyższy od lutego 2022.
W strukturze branżowej widać przyspieszenie dynamiki płac w energetyce (do 20,1% r/r z -1,2% r/r) oraz w górnictwie (do 13,9% r/r z 0,3% r/r). Silniej niż przeciętnie rosło też wynagrodzenie w branżach o relatywnie niższej średniej płacy – w zakwaterowaniu i gastronomii (+14% r/r) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (+15,8% r/r), co najpewniej jest konsekwencją podwyżki płacy minimalnej. Nadal silnie rosło wynagrodzenie w transporcie (+13,1% r/r), który zmaga się z niedoborami pracowników i zmianami regulacyjnymi. Płace w sektorze przedsiębiorstw rosną w solidnym tempie, nie widzimy jednak oznak nasilania presji płacowej. Nasza prognoza zakłada, że wzrost w okolicy 10% r/r zostanie utrzymany w najbliższych miesiącach, czemu będzie sprzyjała kolejna podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia 2024 płaca minimalna wyniesie 4242 PLN wobec 3600 PLN obecnie (wzrost o 17,8% vs stan obecny i 21,5% vs analogiczny okres tego roku), a od lipca 2024 wzrośnie do 4300 PLN (wzrost o 19,4% vs stan obecny).
Dane o zatrudnieniu potwierdzają schłodzenie warunków na rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie obniżyło się w sierpniu o 12 tys., nieco silniej od wzorca sezonowego, przy czym spadek był dość szeroki i ominął tylko sektory usługowe (gastronomia i administrowanie). Roczna dynamika zatrudnienia obniżyła się do 0,0% r/r z 0,1% r/r miesiąc wcześniej, a od początku roku liczba etatów zmniejszyła się o prawie 28 tys.
W dzisiejszych danych kluczową obserwacją jest dla nasz powrót realnego wzrostu wynagrodzeń, który patrząc na historyczne zależności przełoży się na ożywienie konsumpcji. Spadek inflacji, w połączeniu ze stabilnym wzrostem wynagrodzeń i niskim bezrobociem, jest przyczyną obserwowanej w ostatnich miesiącach poprawy nastrojów konsumenckich. We wrześniu ponownie wzrósł zarówno bieżący jak i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, przy silnej poprawie oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju. W naszej ocenie, najbliższe miesiące przyniosą koniec recesji konsumenckiej.
Źródło: PKO Bank Polski
20.09.2023
Tagi: płace, gospodarka