QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Sierpień ostatnim miesiącem dwucyfrowej inflacji?

wykres


W finalnym szacunku GUS potwierdził sierpniowy odczyt inflacji CPI w wysokości 10,1% r/r, zgodnie ze wstępną publikacją. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne utrzymały się na niezmienionym poziomie, a od czterech miesięcy nie wzrosły.


wykres


W ramach dzisiejszej publikacji GUS podzielił się szczegółami sierpniowego odczytu. W przypadku czynników niebazowych wiele już wiedzieliśmy ze wstępnego odczytu. Trzeci miesiąc z rzędu spadły ceny żywności (-1% m/m w sierpniu) i okazało się to nie tylko zasługą sezonowych spadków cen owoców (-1% m/m) i warzyw (-6% m/m). W sierpniu spadły ceny większości towarów spożywczych, m. in. jaj (-2% m/m), masła (-1,6%), mleka (-0,6%), mięsa wieprzowego (-0,5%), pieczywa (-0,5%) czy cukru (-0,2%). Jednakże, w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku ceny żywności były wyższe o 12,5%, choć inflacja żywnościowa w ujęciu rok do roku będzie w kolejnych miesiącach nadal spadać i już w październiku osiągnie poziom jednocyfrowy. W tle jest jeszcze kwestia powrotu do wyższych stawek VAT na żywność (do 5% z obecnych 0%) w ramach wygaszania wprowadzanej na początku 2022 r. Tarczy Antyinflacyjnej. Przełożyłoby się to w sposób natychmiastowy na wzrost cen żywności oraz przyspieszenie inflacji CPI o około 0,8 pkt. proc.


Ceny paliw wzrosły w sierpniu o 1,9% m/m w ślad za rosnącymi od lipca rynkowymi cenami ropy naftowej. Z kolei ceny nośników energii pozostają względnie stabilne. W sierpniu utrzymały się na niezmienionym poziomie drugi miesiąc z rzędu (0% m/m) za sprawą spadających cen produktów gazowych oraz postępującą deflacją węglową, choć stopniowo kończy się deflacyjny trend cen węgla. Zbliżając się do końcówki roku, ceny węgla mogą zacząć ponownie iść w górę przy rosnącym popycie w przygotowaniu do zbliżającego się sezonu grzewczego.


Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii w sierpniu kontynuowała swój spadkowy trend obniżając się do ok. 10% r/r. Wobec ubiegłego miesiąca ceny w kategoriach bazowych wzrosły o ok. 0,3%. Zakładaliśmy trochę głębszy spadek inflacji bazowej, a na niespodziankę in plus przełożyły się głównie wysokie podwyżki cen usług transportowych (+10,8% m/m) oraz ubezpieczeń (+2,3% m/m).


wykres


Martwi za to powolny spadek inflacji usług, która wykazuje się dużą uporczywością, głównie ze względu na wyższy w tych branżach udział kosztów pracy i równocześnie utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy wraz z wysokim wzrostem płac. Obecna dezinflacja jest szczególnie zasługą towarów, które korzystają ze spadków cen surowców przemysłowych, energetycznych oraz wysokiej bazy odniesienia z roku ubiegłego.


wykres


Dodatkowo GUS opublikował komunikat na temat uwzględnienia w badaniu zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych ostatnich nowelizacji regulacji prawnych. Co z niego wynika? GUS oficjalnie ogłosił tym komunikatem, że w liczeniu wrześniowej inflacji weźmie pod uwagę ostatnie zmiany prawne wpływające na poziom cen niektórych grup towarów i usług. Chodzi tu o uwzględnienie wzrostu limitów zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną oraz darmowych leków dla osób 65+ oraz <18. To będą kolejne czynniki, które dołożą się do dalszej dezinflacji we wrześniu. Zakładamy, że inflacja CPI we wrześniu obniży się do ok. 8,6% r/r. Według naszych prognoz na koniec 2023 r. inflacja obniży się poniżej 7% r/r. Tempo dezinflacji wyraźnie obniży się w 2024 r.


Źródło: Bank Pekao SA

15.09.2023


Tagi: RPP, stopy procentowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...