Rynki surowców - surowce energetyczne

Analitycy Banku Pekao SA przeanalizowali aktualną sytuację na rynku surowców energetycznych.
Ropa naftowa (Brent). Miesiące wakacyjne oraz pierwszą połowę września charakteryzowała większa amplituda wahań cenowych na światowych rynkach paliw. W sierpniu ceny ropy wahały się w przedziale 82-87 USD/b, zaś dynamiczna zwyżka notowań przypadła na przełom sierpnia i września. Głównym katalizatorem wzrostu była decyzja Arabii Saudyjskiej o przedłużeniu cięć w wydobyciu surowca o 1 mln b/d do końca bieżącego roku. Jednocześnie Rosja zdecydowała się wydłużyć okres ograniczenia eksportu surowca o 300 tys. b/d do końca grudnia. Tym samym notowania kontraktów na ropę Brent (6 września) pokonały poziom 90 USD/b, osiągając najwyższą wartość od dziesięciu miesięcy. Ograniczenie podaży przy niskim stanie zapasów ropy oraz produktów ropopochodnych, uwzględniła w najnowszym raporcie Energy Information Administration (EIA), prognozując średni poziom cen ropy na 93 USD/b w ostatnim kwartale bieżącego roku. Wśród czynników mogących ograniczyć wzrost cen paliw w kolejnym kwartale można wyróżnić: niższy od oczekiwań inwestorów popyt na ropę w Chinach, pogorszenie danych makroekonomicznych Państwa Środka, restrykcyjną politykę monetarną USA i w konsekwencji umocnienie dolara amerykańskiego.
Gaz ziemny (TTF). Notowania gazu ziemnego TTF na przestrzeni sierpnia wzrosły średnio o 15% (35 EUR/MWh), względem poziomu z lipca (29 EUR/MWh). W połowie sierpnia europejskie magazyny gazu zostały wypełnione w 90%, co oznacza osiągnięcie celu wyznaczonego przez Komisję Europejską na 1 listopada, ponad dwa miesiące przed terminem. Poziom zapasów przekraczający o ponad 10% pięcioletnią średnią, powinien uspokoić uczestników rynku wczesną jesienią. W przypadku gwałtownego spadku temperatur w Europie, istnieje jednak wciąż ryzyko wcześniejszego korzystania ze zgromadzonych zapasów, co przy rosnącym uzależnieniu Europy od dostaw LNG, zwiększa prawdopodobieństwo gwałtownego wzrostu cen. Notowania gazu w pierwszych dniach września umocniły się właśnie za sprawą rozpoczętego strajku w kompleksach LNG w Australii, co może zaburzyć do 10% globalnych dostaw skroplonego gazu. Według prognoz zebranych przez serwis Bloomberg, notowania gazu w czwartym kwartale mogą wzrosnąć się do poziomu 49 EUR/MWh i pozostać w okolicy 50-51 EUR/MWh w pierwszych miesiącach 2024 roku.
Węgiel kamienny (API2). W sierpniu notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) wzrosły z poziomu 110 USD/t do 130 USD/t w drugiej połowie miesiąca, czemu odpowiadał wzrost notowań na rynku gazu. Pierwszy tydzień września przyniósł fluktuacje cen na rynku węgla (114-118 USD/t), odzwierciedlające niepewność w kwestii dostaw LNG z Australii. W Europie nadal jednak występuje zjawisko coal-to-gas switching, ze względu na opłacalność wykorzystania tańszego gazu w przemyśle i energetyce. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje znaczący wzrost globalnej produkcji węgla w 2023 roku. Motorem napędowym światowej podaży będzie większe wydobycie surowca w Chinach (+3,3%), Indiach (+7%) oraz Indonezji (+8%). W kwestii globalnego popytu na węgiel, IEA przewiduje lekki wzrost zapotrzebowania o 0,4% na przestrzeni całego roku. W 2022 roku produkcja węgla w Chinach wzrosła o 9% r/r do poziomu 4,2 bln ton, co stanowiło ponad połowę globalnego wydobycia w całym roku. Utracenie w obecnym roku 22,9% mocy krajowych hydroelektrowni, stanowi powód zwiększania udziału węgla w miksie energetycznym Państwa Środka. Według zebranych prognoz przez serwis Bloomberg, średnia przewidywana cena węgla energetycznego w ostatnim kwartale bieżącego roku nie odbiega od aktualnego poziomu notowań tj. 115 USD/t.
Uprawnienia do emisji CO2 (EUA). W pierwszej połowie lipca notowania uprawnień w kontrakcie grudniowym (DEC23) oscylowały wokół 86 EUR/t, zaś w drugiej połowie miesiąca chwilowo wzrosły do 92 EUR/t, za sprawą fali upałów w Europie oraz ograniczeniem o połowę wolumenu aukcyjnego w kolejnym miesiącu. W sierpniu ceny EUA wahały się w przedziale 82-90 EUR/t. Wysoka produkcja energii ze źródeł odnawialnych skutecznie ograniczała wzrost cen w miesiącach wakacyjnych. Dwukrotnie większy wolumen aukcyjny we wrześniu (względem sierpnia) w połączeniu z ewentualnym ochłodzeniem w Europie oraz niższą aktywnością energochłonnych gałęzi przemysłu, może lekko osłabić notowania EUA. Jednak wahania cen na rynku gazu w obliczu strajku w Australii przy jednoczesnym wzroście cen paliw, mogą przemawiać za umocnieniem notowań jednostek. Prognozowana przez Bloomberg cena EUA dla czwartego kwartału oscyluje wokół 90 EUR/t.
Źródło: Bank Pekao SA
14.09.2023
Tagi: surowce energetyczne, notowania