QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Gołębia podwyżka stóp w strefie euro

wykres


Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25pb, w tym refinansową do 4,50% oraz depozytową do 4,00%. Podwyżka miała naszym zdaniem „gołębi” charakter. EBC ocenił, że obecny poziom stóp, utrzymany przez odpowiednio długi okres, w istotny sposób przyczyni się do szybkiego powrotu inflacji do celu.


Dalsze decyzje będą zależeć od napływających danych, jednak najpewniej EBC będzie się teraz zastanawiać nie czy podnosić stopy, ale kiedy zacząć je obniżać. Bank podniósł stopy procentowe, ponieważ inflacja pozostaje „zbyt wysoka przez zbyt długo”. Dla decyzji kluczowe były trzy aspekty: bieżąca presja inflacyjna, perspektywy inflacji oraz siła mechanizmu transmisji polityki pieniężnej.


W komunikacie oceniono, że aktywność w gospodarce pozostanie ograniczona, po stagnacji widocznej w pierwszej połowie roku. Zauważono też słabość sektora usługowego, który wcześniej pozostawał odporny na spowolnienie. Nie zmienia się jednak odporność rynku pracy. EBC zauważa, że większość miar inflacji bazowej zaczyna spadać, w miarę jak popyt i podaż zrównują się, a wpływ wcześniejszych podwyżek cen energii zanika. Jednocześnie wewnętrzna presja cenowa pozostaje silna.


Nowe prognozy makro, przygotowane przez ekonomistów EBC pokazały w 2023 i 2024 wyższą inflację niż przewidywano w czerwcu, ale inflacja oczekiwana w 2025 (2,1%) została nieznacznie obniżona. Co istotne nieznacznie w dół przesunęły się prognozy inflacji bazowej. Jednocześnie EBC oczekuje znacznie słabszego wzrostu gospodarczego w całym horyzoncie prognozy, przy czym oczekiwania na 2024 zostały obniżone o aż 0,5pp, do 1,0% (chociaż Ch.Lagarde sugerowała, że to w dużej mierze „efekt przeniesienia” obecnej stagnacji). Ryzyko dla prognoz wzrostu jest nadal niesymetryczne, z większym prawdopodobieństwem słabszego wyniku. Szefowa EBC przyznała, że ożywiona dyskusja podczas posiedzenia była skupiona na znaczącej ilości nowych dostępnych danych. Niektórzy bankierzy na ich podstawie uznali, że właściwa byłaby przerwa w cyklu zacieśniania pol. pieniężnej, zdecydowana większość poparła jednak dokonaną podwyżkę.


Ch.Lagarde podkreślała postęp dezinflacji, do którego przyczyniają się dotychczasowe podwyżki stóp procentowych, a proces ich transmisji do gospodarki jest silniejszy niż w poprzednich cyklach. Szefowa EBC nie wyjaśniła, co znaczy „wystarczająco długi okres”, w którym stopy powinny być utrzymane na obecnym poziomie, aby spowodować spadek inflacji do celu. W naszej ocenie znaczące ryzyko dla wzrostu gospodarczego strefy euro skłoni bank centralny do obniżki stóp procentowych w połowie 2024.


Źródło: PKO Bank Polski

14.09.2023


Tagi: strefa euro, stopy procentowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...