Bilans znowu na plus, choć nieco mniejszy

Po serii znacząco pozytywnych niespodzianek, bilans obrotów bieżących w lipcu okazał się słabszy od oczekiwań, jednak nadal na plusie. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w lipcu wyniosła 566 mln EUR (PKO: 1,4 mld EUR, kons: 1,2 mld EUR), co przełożyło się na dalszą poprawę salda w ujęciu płynnego roku do 0,3% PKB.
Wartość eksportu wzrosła o 1,3% r/r (PKO: 1,7% r/r, kons: 1,3% r/r), podobnie jak w ostatnich miesiącach, przede wszystkim za sprawą sprzedaży zagranicznej środków transportu. W tym kontekście najsilniejsze wzrosty odnotowali eksporterzy samochodów dostawczych, aut osobowych, akumulatorów litowo-jonowych oraz silników, czyli tych kategorii dóbr, które od dłuższego czasu stanowią motor napędowy polskiego eksportu. W komentarzu do danych zwrócono uwagę, że po raz pierwszy w tym roku obniżył się eksport (wyrażony w PLN) żywności oraz dóbr inwestycyjnych, na co w lipcu prawdopodobnie oddziaływać mogło silne umocnienie złotego. Wartość importu obniżyła się silniej od oczekiwań, o 8,9% r/r (PKO: -6,5% r/r, kons: -6,7% r/r). W efekcie nadwyżka w obrotach towarowych była zbliżona do tej odnotowanej w czerwcu i wyniosła 1,0 mld EUR, a w ujęciu płynnego roku deficyt obniżył się do 0,8% PKB z 1,0% PKB po czerwcu. Spadek importu miał charakter dość szeroki, był odnotowany w zdecydowanej większości kategorii, przy najgłębszych spadkach obserwowanych w przypadku paliw, wraz ze znaczącym spadkiem ich cen na rynkach światowych. Podobnie jak w czerwcu, wzrost importu dotyczył jedynie środków transportu, co – jak wskazuje NBP – wynikało nie tylko z wysokiej importochłonności polskiego eksportu, ale także ze wzrostu krajowego popytu na nowe samochody osobowe.
Nadwyżka w handlu usługami wyniosła 5,4% PKB i była zbliżona do poziomu odnotowanego w poprzednich miesiącach. Łączne saldo rachunku obrotów bieżących i kapitałowych drugi miesiąc z rzędu odnotowało nadwyżkę, która wzrosła do 0,5% PKB z 0,3% PKB po czerwcu. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI, głównie reinwestowane zyski) wzrósł do 2,7% PKB z 2,4% PKB. Pomimo nieco słabszego od oczekiwań odczytu salda rachunku obrotów bieżących, dane potwierdzają utrzymujący się trend poprawy równowagi zewnętrznej Polski.
Źródło: PKO Bank Polski
13.09.2023
Tagi: bilans płatniczy, rachunek obrotów bieżących