RPP zaczyna cykl łagodzenia polityki pieniężnej od mocnego uderzenia

Konsensus prognoz i wyceny rynkowe były słuszne – wrześniowe posiedzenie RPP w istocie zakończyło trwający rok okres stabilizacji stóp procentowych. Nikt jednak nie spodziewał się, że stanie się to w tak widowiskowy sposób. Rada obcięła bowiem stopy procentowe o 75 pb – ostatni raz świadkami tak dużych cięć byliśmy w końcówce 2008 r.

Komunikat po posiedzeniu rzuca nieco światła na rozumowanie, jakie stanowiło podstawę dzisiejszej decyzji. RPP zinterpretowała słabe bieżące dane z polskiej gospodarki jako objaw spadku presji popytowej i zaczyn niższej inflacji w średnim okresie. Mając na uwadze to oraz opóźnienia w działaniu polityki pieniężnej, RPP zdecydowała się na skondensowanie pierwszego ruchu w cyklu. Odnosząc się do warunków pierwszego cięcia, które na ostatnich konferencjach prasowych zdefiniował prezes Glapiński, można zauważyć, że ostatniemu odczytowi inflacji do bycia jednocyfrową nie zabrakło wiele. Z kolei prognozy, jakie przedstawiono na posiedzeniu RPP musiały najpewniej zakładać kontynuację dość szybkiego spadku inflacji w kolejnych kwartałach (co było drugim z warunków cięcia).
Niespodzianka nie jest przesłanką do zmiany prognoz stóp procentowych na koniec 2023 (my: 5,75%) i 2024 r. (my: 4%), natomiast ścieżki zakładające miarowe kroki po 25 pb muszą być zrewidowane. Obecnie zakładamy, że następnym ruchem będzie cięcie stóp o 25 pb na posiedzeniu październikowym, po czym RPP zdecyduje się na obserwację gospodarki i rynków (czemu sprzyjać będzie przygotowywana na kolejne posiedzenie – w listopadzie – projekcja). Dalsze losy stóp procentowych będą zależeć od napływających danych z polskiej gospodarki (RPP już ujawniła dużą wrażliwość na odczyty ze sfery realnej) oraz od polityki pieniężnej zagranicą. Jeżeli mamy rację co do tego, że cięcia stóp procentowych w krajach rozwiniętych nastąpią szybciej niż spodziewają się tego rynki, przestrzeń do kontynuacji cyklu będzie większa.
Źródło: Bank Pekao SA
06.09.2023
Tagi: RPP, stopy procentowe