Ożywienie kredytów z lekką czkawką

Podaż pieniądza M3 w lipcu wzrosła o 8,0% r/r, szybciej niż w czerwcu (7,9% r/r) oraz od oczekiwań analityków (kons: 7,7% r/r, PKO: 7,6% r/r). Ponownie zwiększała się różnica między szybko rosnącymi depozytami a kredytami.
W strukturze kreacji pieniądza w ostatnich dwóch miesiącach zmalało znaczenie „aktywów zagranicznych netto” (w uproszczeniu: waluty napływające -odpływające do krajowego sektora bankowego), które odpowiadają już tylko za ok. połowę (+4,2pp r/r) kreacji pieniądza. Po pewnej przerwie pieniądz kreuje również zadłużenie sektora publicznego (+2,3pp r/r).
Należności (kredyty) sektora bankowego (skor. o FX) w lipcu nie zmieniły się (0% m/m), przy wzrostach kredytów dla gosp. dom. i spadkach dla pozostałych. Dynamika roczna ponownie stała się ujemna -0,2% r/r, po tym jak w czerwcu wzrosła do 0% r/r. Wolumen kredytów mieszkaniowych złotowych wzrósł drugi miesiąc z rzędu (0,2% m/m), a ich dynamika roczna stopniowo odbija się od dna (-2,2% r/r). W kolejnych miesiącach oczekujemy kontynuacji pozytywnego trendu ze względu na obniżki stóp proc., wzrost realnych dochodów oraz program Bezpieczny Kredyt. Kredyty konsumpcyjne złotowe rosły czwarty miesiąc z rzędu (% m/m), a ich dynamika roczna po raz pierwszy od maja 2022 nie była ujemna (0% r/r). Wolumen kredytów dla podmiotów gospodarczych spadł o 0,6% m/m (w ujęciu rocznym pierwszy spadek od września 2021), a dla przedsiębiorstw o 0,4% m/m. Kredytów obrotowych ubywało (-0,8% r/r) po raz pierwszy od sierpnia 2021, a dynamika kredytów inwestycyjnych pozostaje dodatnia (2,1% r/r), aczkolwiek od początku roku wyhamowuje. Świadczy to o odwróceniu cyklu zapasów (finansowanych kredytami) i stopniowo wygasającym ożywieniem inwestycji. Popyt na kredyt ze strony firm pozostaje ograniczony, znacząco niższy od nominalnego wzrostu PKB.
Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) w lipcu ponownie rosły szybciej (1,6% m/m) niż należności (0% m/m). W ujęciu m/m zdecydowana większość kategorii odnotowała wzrosty. Dynamika roczna depozytów przyspieszyła do 10,2% r/r, najwyżej od końca 2021. Wzrosła dynamika zarówno depozytów złotowych (7,9% r/r vs 6,8% r/r w czerwcu) jak i walutowych (24,8% r/r vs 22,8% r/r). Stopniowo normalizuje się struktura depozytów osób prywatnych – depozyty bieżące spadały tylko o 2% r/r (na przełomie 2022/23 nawet -14% r/r), a terminowe rosły o 52,7% r/r (wobec ponad 100% w marcu 2023).
Źródło: PKO Bank Polski
23.08.2023
Tagi: podaż pieniądza M3, kredyty