QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

53% firm sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem pracowników

wykres


Największym wyzwaniem dla 53% pracodawców branży przemysłowej jest pozyskanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, wynika z raportu przygotowanego przez Grafton Recruitment. W dobie postępującej automatyzacji polski przemysł szczególnie potrzebuje ekspertów. Tych brakuje, a studentów uczelni technicznych ubywa z każdym rokiem.


Pracodawcy sektora przemysłowego skarżą się na problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry – jak wynika z „Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym”, 53% badanych wskazało ten problem jako największe wyzwanie po pierwszym kwartale 2023 r. W branży wytwórczej cały czas mamy do czynienia z rynkiem specjalisty, a zawód inżyniera wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami.


Spadek liczby studentów uczelni technicznych wyniósł w tym roku 5,5%, a w 2022 roku ponad 3%, możemy mówić o utrzymującym się trendzie. Coraz mniejsze zainteresowanie można zaobserwować we wszystkich województwach, przy czym w świętokrzyskim odnotowano rekordowy wynik, aż -11,3%.


Optymistyczne nastawienie pracowników


Branża wytwórcza stanowi największy udział polskiego PKB - jej kondycja ma duże znaczenie dla polskiej gospodarki i wpływa na wiele innych sektorów. Pomimo słabnącej koniunktury, spadku zleceń od klientów, wysokich kosztów produkcji i niedoszacowanych budżetów na wynagrodzenia, z badania Grafton Recruitment przeprowadzonego w drugim kwartale 2023 wynika, że nastroje były umiarkowanie stabilne. Zwiększenie zatrudnienia przewidziało 28% pracodawców branży, a ponad połowa z nich nie planowało redukcji kadr. Optymistyczne nastawienie wykazują przede wszystkim zatrudnieni - 80% pracowników sektora zadeklarowało, że nie obawia się zwolnienia, a 79% z nich odnotowało wzrost wynagrodzenia.


Przemysł wyprzedza IT


Po okresie stagnacji związanej z pandemią Covid- 19 i wybuchem wojny w Ukrainie Polska cieszy się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. Jak wynika z obserwacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, najwięcej zapytań dotyczących inwestycji odnotowuje się w branży wytwórczej - przemysł wyprzedza w tej kategorii zarówno sektor BSS, jak i IT. Zwiększony popyt wynika w dużej mierze z reorganizacji światowego łańcucha dostaw. W sytuacji, w której coraz więcej firm odchodzi od produkcji rosyjskiej, czy chińskiej, Polska staje się atrakcyjnym rozwiązaniem.


- Nasza marka - choć jeszcze niewystarczająco promowana – sukcesywnie umacnia swoją międzynarodową pozycję. Mamy dobrą bazę przemysłową, kompetentną kadrę, lokalnych dostawców i dostęp do coraz lepszej technologii, przy zachowaniu konkurencyjnych kosztów produkcji. Na znaczeniu zyskuje również związek biznesu z nauką – mówi Danuta Protasewicz, Regional Manager Grafton Recruitment.


Widmo automatyzacji nie takie straszne


Jednym z najbardziej dyskutowanych tematów w kontekście branży przemysłowej jest postępująca automatyzacja procesów. Już dziś pracownicy niższego szczebla wykonujący proste i powtarzalne czynności zmuszeni są do podwyższania kwalifikacji lub zmiany ścieżki zawodowej. Eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych 10 lat roboty mogą zastąpić około 20% wykonywanej dzisiaj pracy ludzkiej. Nie mają jednocześnie wątpliwości, że rozwiązania, które niesie ze sobą rewolucja 4.0 stworzą również nowe możliwości, zarówno w kontekście miejsc pracy, jak i ułatwień dla wykwalifikowanych inżynierów.


- Również w branży przemysłowej pojawiają się w związku z tym nowe zawody. Przykładem jest choćby inżynier safety. Jego rola to kontrola pracy maszyn pod względem bezpieczeństwa. Polega na analizie oprogramowania i obliczaniu wypadkowości, którą może generować stosowana technologia. Profesjonaliści z tej dziedziny mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie. Średnie miesięczne stawki dla inżyniera safety mieszczą się w przedziale: 14 000 – 18 000 PLN brutto – mówi Danuta Protasewicz, Regional Manager Grafton Recruitment.


Powiew zmian


Relatywnie wysoko na liście wyzwań, z którymi mierzy się branża, znalazł się w tegorocznym raporcie wellbeing, a pracodawcy zauważają coraz liczniejsze przypadki wypalenia zawodowego. Rosnąca liczba zwolnień lekarskich wskazuje na tzw. „dokręcanie śruby” w maszynie produktywności. Jednocześnie można jednak zaobserwować, że pracodawcy dostrzegają problem i są świadomi konieczności wdrożenia rozwiązań poprawiających komfort pracy i ogólnego dobrostanu pracowników.


Przykładem rozwiązania, które świadczy o zmianie w sektorze jest coraz częściej deklarowana możliwość pracy zdalnej. Choć wdrożenie tej formuły w branży przemysłowej wciąż jest dużym wyzwaniem, na popularności zyskuje model hybrydowy - już blisko 70% firm deklaruje możliwość pracy zdalnej dla stanowisk „white collar”.


- Obserwujemy, że sektor przemysłowy, najmniej elastycznie podchodzący do zmian ze względu na swoją złożoność, także poddaje się ogólnym trendom rynku pracy. To ważne szczególnie w kontekście wkraczających na rynek pracy przedstawicieli Generacji Z. Jeżeli pracodawcy chcą utrzymać dotychczasową dynamikę, muszą rozumieć i uwzględniać potrzeby i motywacje najmłodszych pracowników – puentuje Danuta Protasewicz, Regional Manager w Grafton Recruitment.


Źródło: Grafton Recruitment

03.08.2023


Tagi: sektor przemysłowy, zatrudnienie, pracownicy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...