QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Niewidziany od dawna spadek cen

wykres


Według wstępnego szacunku inflacja CPI kontynuowała spadkowy trend obniżając się w lipcu do 10,8% r/r z 11,5% w czerwcu. Konsensus rynkowy ponownie został lekko zaskoczony niższym odczytem (oczekiwano 10,9%). Na pierwszy plan wysuwa się pierwszy od 2 lat symboliczny spadek cen w ujęciu miesięcznym (nie licząc momentu wprowadzenia Tarczy Antyinflacyjnej w lutym 2022). W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne spadły o 0,2% m/m. Głównym motorem tego spadku była żywność (-1,2% m/m), a szczególnie sezonowe spadki cen owoców i warzyw. W najbliższych miesiącach obniżki cen żywności będą kontynuowane.


wykres


Niemniej jednak presja inflacyjna zmniejsza się także w innych kategoriach towarów i usług. Na podstawie dzisiejszych danych szacujemy, że inflacja bazowa zanotowała kolejny spadek w ujęciu rok do roku do ok. 10,6-10,7% r/r. Wobec ubiegłego miesiąca ceny w kategoriach bazowych wzrosły jedynie o ok. 0,1-0,2% m/m.


Z kolei ceny nośników energii utrzymały się w lipcu na niezmienionym poziomie (0% m/m). We wstępnych danych nie mamy rozbicia tej kategorii, ale w zbieranych przez nas jednostkowych danych ze składów opału widzimy, że stopniowo kończy się deflacyjna pomoc ze strony spadających cen węgla. Z kolei ceny paliw lekko wzrosły w lipcu o 0,4% m/m. W porównaniu do lipca poprzedniego roku ich ceny są niższe o 15,5%.


wykres


Po publikacji lipcowych danych nasz scenariusz inflacyjny na ten rok pozostaje bez zmian, choć trzeba przyznać, że spadek inflacji postępuje w trochę szybszym tempie od wcześniejszych oczekiwań. Oddziaływanie zewnętrznych szoków silnie podbijających w ostatnim czasie inflację (m.in. energetyczny, podażowy, wojenny) wyraźnie zmniejsza się. Słabnie również presja ze strony czynników krajowych. Inflacja w drugiej połowie 2023 r. dalej będzie się obniżać, szczególnie kanałem czynników niebazowych. Inflacja bazowa będzie również spadać, ale w niższym tempie. Według naszych prognoz na koniec 2023 r. inflacja obniży się do ok. 7%.


Na jednocyfrowe terytorium inflacji CPI na pewno wejdziemy we wrześniu, choć jest jeszcze szansa, że stanie się to już w sierpniu. Jest to istotne w kontekście zarysowanych przez prezesa NBP warunków do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych (połączenie spadku inflacji do poziomów jednocyfrowych oraz dysponowanie przez RPP prognozami dalszych jej spadków w momencie podejmowania decyzji). Zakładamy, że te warunki będą spełnione, albo na tyle „prawie spełnione”, że Rada rozpocznie cięcie stóp procentowych już we wrześniu. Przewidujemy, że stopy zostaną obniżone do 5,75% na koniec 2023 r. i do 4% na koniec 2024


Źródło: Bank Pekao SA

31.07.2023


Tagi: inflacja CPI, ceny


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...