QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Przeciętny czerwiec wieńczy kiepski kwartał w polskim przemyśle i budownictwie

wykres


GUS podał dziś dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w czerwcu. Wyniki tych dwóch branż okazały się być zbliżone do konsensusu i, odpowiednio, nieco lepsze i nieco gorsze od naszych założeń.


Po pierwsze, produkcja sprzedana przemysłu spadła o 1,4% r/r, z czego przetwórstwo o 0,7% r/r. To najlepszy wynik od lutego, ale generowany w dużej mierze przez niską bazę z poprzedniego roku. W ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa przełamała złą passę i wzrosła o 0,4% m/m (po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych), a więc zgodnie z wieloletnim trendem.


wykres


Po drugie, budownictwo pozostaje silne pracami specjalistycznymi i infrastrukturalnymi (4-6% r/r) przy jednoczesnej słabości wznoszenia budynków. W tej kategorii mieści się budownictwo mieszkaniowe, o którym również mamy szczegółowe dane. W czerwcu liczba rozpoczętych budów mieszkań i pozwoleń na ich budowę spadała najszybciej w tym roku (odpowiednio, o 33 i 40% r/r).


wykres


Po trzecie, II kwartał zapisze się w historii polskiego przemysłu jako jeden z najgorszych (wg naszych obliczeń o -2,7% kw/kw). Aby znaleźć gorszy, trzeba cofnąć się albo do pierwszej fali COVID (II kwartał 2020, -15,4% kw/kw), albo do Wielkiej Recesji z lat 2008-2009 (IV kwartał 2008, -4,6% kw/kw).


wykres


Po czwarte, uśrednienie kwartalnego wyniku przemysłu i budownictwa nie daje dużo bardziej optymistycznych wniosków, tylko zwiększa liczbę epizodów kontrakcji obydwu sektorów. II kwartał b.r. może w tej metryce rywalizować z II kwartałem zeszłego roku, I kwartałem 2016, III kwartałem 2012 r. i większością 2008.


Problemy przemysłu są, jak pisaliśmy w poprzednich komentarzach do danych miesięcznych, wielorakie. Wynikają z niekorzystnej fazy cyklu zapasów w kraju i na świecie (jest ich za dużo), spadku popytu zagranicznego oraz słabości branż powiązanych z popytem konsumpcyjnym. Jednocześnie, tak słaby wynik II kwartału nie oznacza, że nie ma przestrzeni do dalszego hamowania. Wynik budownictwa z kolei został w większości wypracowany przez znaczący spadek aktywności w budownictwie mieszkaniowym, przy jednoczesnej dobrej formie budownictwa infrastrukturalnego czy też przemysłowego. Paradoksalnie, w kolejnych kwartałach role mogą się tutaj odwrócić. Ożywienie na rynku nieruchomości powinno wywołać reakcję po stronie podaży (bo wyższa sprzedaż zdejmie nawis niesprzedanych mieszkań z rynku), z kolei 2024 zapowiada się w inwestycjach publicznych jako słaby z uwagi na zakończenie inwestycji finansowanych z poprzedniego budżetu UE, niepewny los środków z KPO i cykl wyborczy w inwestycjach JST. Czerwcowe dane nie zmieniają naszego poglądu na wzrost PKB w II kwartale. W dalszym ciągu spodziewamy się, że polska gospodarka skurczyła się i 0,6% r/r i w solidnym (ale wysoce niepewnym z uwagi na problemy GUS z odsezonowaniem danych) tempie w ujęciu kw/kw.


Źródło: Bank Pekao SA

20.07.2023


Tagi: gospodarka, przemysł, budownictwo, koniunktura, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...