Dalszy spadek inflacji w czerwcu

W finalnym szacunku GUS potwierdził czerwcowy odczyt inflacji CPI w wysokości 11,5% r/r, zgodnie ze wstępną publikacją. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne utrzymały się na niezmienionym poziomie drugi miesiąc z rzędu (0% m/m). Z kolei w lipcu możemy mieć do czynienia ze spadkiem cen względem czerwca.

W ramach dzisiejszej publikacji GUS podzielił się szczegółami czerwcowego odczytu. Przypomnijmy, że wstępny szacunek lekko zaskoczył ekonomistów niższą od oczekiwań figurą, a głównym powodem tej niespodzianki była inflacja bazowa. Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii w czerwcu kontynuowała swój spadkowy trend obniżając się do ok. 11,1% r/r. Także bieżące momentum inflacji bazowej osłabło. Wobec poprzedniego miesiąca inflacja bazowa wzrosła w czerwcu jedynie o ok. 0,3% m/m, czyli w znacznie niższym tempie niż w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Co ważniejsze, spadek inflacji bazowej rozlewa się na coraz szerszą gamę towarów i usług, choć w czerwcu wyróżniały się tutaj szczególnie obniżki cen ubezpieczeń (-2,3% m/m) czy mebli (-2,1%). To bardzo dobry prognostyk dla przyszłej dezinflacji i nie sądzimy, że jej potencjał się wyczerpuje.

W przypadku czynników niebazowych wiele już wiedzieliśmy ze wstępnego odczytu. Pierwszy od prawie 2 lat (nie licząc wprowadzenia Tarczy Antyinflacyjnej w lutym 2022 r.) spadek cen żywności w czerwcu okazał się zasługą nie tylko sezonowych spadków cen owoców (-3,1% m/m) i warzyw (-0,7%). W czerwcu spadły ceny także m. in. mąki (-1,1%), masła (-1,8%) czy cukru (-1,1%), a nawet silnie rosnące ostatnio ceny mięsa wieprzowego (-0,5%). Jednakże, w porównaniu do czerwca ubiegłego roku ceny żywności były wyższe aż o 17,7%, choć ta dynamika (%r/r) sukcesywnie obniża się od kilku miesięcy.

Ceny paliw spadły w czerwcu o 0,9% m/m i jest to ich czwarty z rzędu miesiąc obniżek. W czerwcu dalej obniżały się nieznacznie także ceny nośników energii (-0,3% m/m), za sprawą spadających cen produktów gazowych, np. butli gazowych oraz postępującą deflacją węglową.
Spadek inflacji postępuje w tempie bliskim naszych pierwotnych założeń jeszcze z początku roku. Inflacja w drugiej połowie 2023 r. dalej będzie się obniżać, szczególnie kanałem czynników niebazowych. Inflacja bazowa będzie również spadać, ale w niższym tempie. Na jednocyfrowe terytorium inflacji CPI na pewno wejdziemy we wrześniu, choć wysoce prawdopodobne, że stanie się to już w sierpniu. Na koniec 2023 r. inflacja może się obniżyć nawet do 7% r/r. Tempo dezinflacji obniży się w 2024 r.
Źródło: Bank Pekao SA
16.07.2023
Tagi: gospodarka, inflacja