QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rzeczywistość rynku pracy w Polsce – III kwartał zapowiada ożywienie i wzrost ofert pracy

wykres


Spadająca stopa bezrobocia w Polsce, coraz większe braki kadrowe, elastyczność rynku pracy, którą doceniają duże firmy, równowaga między życiem prywatnym i zawodowym ważniejsza od awansu, dyskryminacja seniorów na rynku pracy i skomplikowane losy Ukraińców na polskim rynku pracy – to tylko część zagadnień, które Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opisała w kolejnym, miesięcznym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Czerwiec 2023”.


W ramach przybliżania aktualnej, dynamicznej sytuacji na polskim i międzynarodowym rynku pracy powstał raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Czerwiec 2023”. Został on opracowany w ramach projektu pozakonkursowego POWER pt. „Rada Programowa ds. Kompetencji”.


Stopa bezrobocia w Polsce spada, a na horyzoncie wzrosty zatrudnienia


Z zestawień przeanalizowanych przez PARP wynika, że w maju tego roku – w porównaniu z innymi krajami UE – stopa bezrobocia w Polsce była jedną z najniższych, równą wynikowi Czech (Eurostat) i nieznacznie widać jej spadek (GUS). W maju 2023 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,1%, to o 0,1 punktu procentowego mniej w porównaniu z kwietniem 2023 roku i o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z majem 2022 roku. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 19,6 tysiąca mniej osób niż miesiąc wcześniej i o 47,9 tysiąca mniej niż w maju 2022 roku.


Jak podaje „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, III kw. 2023 Polska”, w okresie od lipca do września 2023 r. w połowie polskich przedsiębiorstw szykują się zmiany. 31% firm planuje zwiększyć zatrudnienie, a 17% prognozuje redukcje miejsc pracy. Niecała druga połowa (48%) nie przewiduje zmian w składzie swoich zespołów, a 4% uzależnia to od tego, co przyniesie III kwartał. Ten, według przewidywań, ma przynieść wzrost zatrudnienia w polskich firmach.


Najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne mają duże (+18%) oraz małe firmy (+16%). W nieco mniejszym stopniu powiększanie zespołów prognozują średnie przedsiębiorstwa (+7%). Najbardziej intensywne działania rekrutacyjne zamierzają podjąć przedstawiciele obszaru IT oraz usług komunikacyjnych (26%). Z kolei część firm z branży transportu, logistyki i motoryzacji mówią o konieczności redukcji etatów. Największą chęć pozyskiwania nowych pracowników deklarują pracodawcy z południowej oraz wschodniej części kraju.


Oferty pracy: więcej niż miesiąc temu


Według XXXVII edycji badania Grant Thornton, w maju 2023 r. na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali łącznie 308,5 tys. nowych ofert pracy – to więcej niż miesiąc wcześniej o 14,5% i o 4,8% więcej w porównaniu z majem 2022 r. Największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku zanotowano w przypadku zawodów z branży finansowej, a także wśród zawodów medycznych oraz dla pracowników fizycznych. Spadek odnotowano dla branży HR, marketingu i sprzedaży, IT oraz zawodów prawnych.


Problemy z uzupełnieniem braków kadrowych zgłaszane na całym świecie


Z przeanalizowanych przez PARP raportów, w tym „ILO Monitor on the world of work. 11th edition”, wynika, że w 2022 r. na świecie było 192 mln osób bezrobotnych. Oznacza to, że stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. Tym samym ożywienie stopy bezrobocia w skali globalnej po kryzysie COVID-19 nastąpiło niezwykle szybko, w porównaniu z poprzednimi kryzysami, takimi jak kryzys finansowy z lat 2008-2009.


Ożywienie to będzie przyspieszało. Przewiduje się, że w tym roku globalna luka w zatrudnieniu wyniesie aż 453 mln osób (11,7%), czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosi globalny wskaźnik bezrobocia (5,3%). Według „The talent shortages by Manpower” już 77% pracodawców na całym świecie deklaruje problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych talentów. W Polsce trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników zgłosiło 72% pracodawców.


Doszkalanie pracowników, opory przed seniorami


Aby poradzić sobie z luką kadrową, organizacje planują inwestować w swoich pracowników. 71% zamierza podnieść kwalifikacje i przekwalifikować swoich obecnych pracowników, 51% chce zwiększyć liczbę etatów w swojej firmie, a 43% deklaruje inwestowanie w technologie w celu usprawnienia procesów. Prawie 3 na 5 organizacji ma zamiar zaoferować większą elastyczność w zakresie pracy, 37% podwyższa wynagrodzenia, natomiast 33% szuka nowych źródeł talentów – np. wśród starszych pracowników.


Mimo to, wskaźnik zatrudnienia seniorów w Polsce (8,9%) nadal jest niższy niż średnia UE, która wynosiła w 2022 r. 10% według Eurostatu. Dla porównania, w Estonii było to 28%, w Szwecji 19,2%, a w Czechach 10,5%. Dyskryminacja ta widoczna jest najbardziej na etapie rekrutacji, jak i przy typowaniu osób do zwolnień – wynika to z analizy skarg kierowanych do Rzecznika. W ramach wspierania tej grupy społecznej rząd uruchomił program „Aktywni+” – w okresie 2021-2025 organizacje pozarządowe oraz instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie zadań o wartości pomiędzy 25 tys. a 250 tys. zł.


Ocena elastyczności rynku pracy zależna od wielkości firmy


Z analizy źródeł PARP wynika, że wraz ze wzrostem liczby zatrudnionych średnia ocena elastyczności rynku pracy rośnie. Przed organizacjami, bez względu na ich wielkość, stoi ten sam zakres wyzwań w uelastycznieniu rynku pracy, m.in.: procesy organizacyjne, zasady firmowe, sytuacja w branży, sytuacja ekonomiczna. Duże i małe firmy najbardziej pozytywnie oceniają narzędzia pracy i systemy informatyczne. Natomiast skrajnie negatywnie na elastyczność rynku pracy w dużych firmach wpływają ryzyka i aspekty prawne, a w małych – kwestie podatkowe.


57% firm deklaruje, że kluczowym powodem korzystania z elastycznych form współpracy są atrakcyjniejsze warunki wynagradzania lub mniejsze obciążenie publicznoprawne wynagrodzeń. Drugim ważnym czynnikiem są oczekiwania pracowników czy współpracowników (45%).


Wysoka pensja i work-life balance przyciągają pracowników


PARP powołuje się również na „Talent Trends Polska 2023. Niewidzialna Rewolucja”, który podaje, że aż 94% badanych pracowników jest otwartych na poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych – niezależnie od tego, kiedy rozpoczęli obecną pracę. Co więcej, 7 na 10 osób stawia zdrowie psychiczne i równowagę między pracą a życiem prywatnym ponad sukces zawodowy. 40% osób jest skłonnych odrzucić awans, jeśli uzna, że będzie on miał negatywny wpływ na ich samopoczucie. Work-life balance jest ważniejszy niż szkolenia, rozwój, darmowe posiłki, karnet na siłownię czy inne korzyści.


Wciąż jednak największym wyzwaniem rekrutacyjnym dla pracodawców jest dopasowanie oczekiwań płacowych. Podczas podejmowania decyzji o kolejnym kroku w ich karierze najważniejsze dla kandydatów są: wynagrodzenie (26%), elastyczność (15%) i rozwój kariery (14%). 74% pracowników twierdzi, że wynagrodzenie jest najważniejszą informacją w ogłoszeniu o pracę.


Blisko połowa ukraińskich uchodźców w Polsce deklaruje, że ma pracę


Raport PARP powołuje się też na zestawienie „Barriers to employment of displaced Ukrainians”, badające sytuację ukraińskich uchodźców na rynku pracy w UE. Tylko 47% badanych zadeklarowało, że ma obecnie płatną pracę. Wśród osób pozostających bez pracy ponad połowa (51%) wskazała, że barierą była niewystarczająca znajomość języka. Blisko jedna trzecia podała obowiązki rodzinne jako powód braku pracy (zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy to głównie kobiety z małymi dziećmi). Dla 15% respondentów przeszkodą w podjęciu pracy były problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym. Tylko 12% osób niepracujących wskazała na brak dostępnych miejsc pracy.


Dotychczas najbardziej powszechne wśród ukraińskich pracowników było zatrudnienie na podstawie umów tymczasowych (60% badanych). 16% oświadczyło, że ma pracę na czas nieokreślony, a 9% pracuje bez umowy.


Źródło: PARP

16.07.2023


Tagi: rynek pracy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...