Nowa projekcja, stara ścieżka

RPP nie zaskoczyła i utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna już 11. miesiąc z rzędu wynosi 6,75%. W obecnym cyklu stopy pozostają na maksymalnym poziomie relatywnie długo w porównaniu z historycznymi „górkami”. Jeszcze w tym roku widzimy jednak szansę na rozpoczęcie obniżek.
Podczas lipcowego posiedzenia Rada zapoznała się z nową projekcją PKB i inflacji, która jednak nie przyniosła rewolucji w porównaniu z przewidywaniami z marca. W 2024 nieco niższa jest oczekiwana inflacja, a nieco wyższy wzrost PKB. To właśnie w przewidywaniach na przyszły rok najbardziej różnimy się od NBP – zakładamy zauważalnie wyższą inflację, m.in. ze względu na napięty rynek pracy i utrzymujący się silny wzrost wynagrodzeń. Kluczowe dla dalszej ścieżki stóp jest w naszej ocenie utrzymanie prawie niezmienionych założeń co do inflacji w 2025, czyli w horyzoncie odziaływania bieżącej polityki pieniężnej. Dokładna ścieżka marcowa pokazywała w drugiej połowie 2025 powrót do pasma odchyleń od celu NBP (2,50% +/- 1 pp). Potwierdzenie tego faktu w projekcji z lipca w opinii części członków RPP otwierałoby przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Przed miesiącem Prezes A.Glapiński wskazywał na możliwość obniżki przy spadku bieżącej inflacji poniżej 10% oraz przy perspektywie jej dalszego obniżania się w kolejnych kwartałach.
Poza projekcją komunikat po posiedzeniu nie uległ znaczącym zmianom w porównaniu z czerwcem. RPP zauważyła stabilizację cen w czerwcu, obniżenie wskaźnika inflacji oraz kolejny spadek inflacji bazowej. Ocenia też, że silne spadki inflacji PPI sygnalizują dalsze osłabianie się zewnętrznych szoków podażowych. Wraz z niższą dynamiką aktywności gospodarczej będzie to w jej ocenie oddziaływać w kierunku dalszego obniżania dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach.
Rada oceniła, że silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP prowadzi do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. W poprzedniej wersji komunikatu to stwierdzenie było mniej kategoryczne – „będzie prowadzić do obniżania się inflacji”. Być może RPP dostrzega już wpływ dotychczasowego silnego zacieśnienia polityki pieniężnej na bieżącą inflację. Jednocześnie, tak jak w poprzednich miesiącach, Rada akceptuje fakt, że ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo.
Kolejne decyzja Rady będą uzależnione od napływających danych, a te w najbliższym czasie będą sprzyjać zmianie nastawienia na mniej restrykcyjne – inflacja CPI będzie się nadal obniżać, w perspektywie kilku miesięcy zobaczymy deflację w PPI, a PKB w 2q23 najpewniej odnotował drugi kwartał spadku w ujęciu r/r. Spadkowi inflacji sprzyja też umocnienie złotego. Przy realizacji naszej prognozy inflacji na początku 2024 realne stopy procentowe staną się ponownie dodatnie, przy ścieżce NBP nastąpi to jeszcze szybciej.
Źródło: PKO Bank Polski
07.07.2023
Tagi: RPP, stopy procentowe, inflacja, projekcja