Rekordowe obniżki kosztów i cen w przemyśle

PMI dla krajowego przetwórstwa w maju nieoczekiwanie wzrósł do 47,0 pkt. z 46,6 pkt. w kwietniu (PKOe: 45,9 pkt., kons: 46,0). Poprawa indeksu to zasługa przede wszystkim spowolnienia spadku produkcji i zamówień. Towarzyszyło mu rekordowe złagodzenie presji kosztowo-cenowej.
W maju zarówno produkcja, jak i liczba zamówień obniżały się, choć ich spadek spowolnił względem kwietnia. Ograniczanie produkcji było związane nie tylko ze słabym popytem, widocznym przede wszystkim po stronie zamówień zagranicznych, ale również z dążeniem do zredukowania zapasów poprodukcyjnych, które obniżyły się po raz pierwszy od 3 miesięcy. Towarzyszył temu spadek zaległych zamówień najszybszy od prawie roku.
Drugi miesiąc z rzędu zaraportowano spadek kosztów czynników produkcji i cen wyrobów gotowych, którego skala była największa w historii badania. W ankiecie wskazywano, że niższe koszty są związane z niższymi cenami surowców, w tym metali, surowców chemicznych i plastiku, a także z mocniejszym złotym, który ograniczał wzrost cen importu. Istotna dla łagodzenia presji kosztowej była również dalsza poprawa sytuacji w łańcuchach dostaw. Redukcja czasu dostaw w maju była największa w ostatniej dekadzie. Poprawa dotyczyła również dostępności czynników produkcji, a firmy raportowały możliwość wynegocjowania lepszych warunków cenowych z dostawcami.
Nastroje przedsiębiorstw odnośnie do kolejnych 12 miesięcy pozostały optymistyczne, choć relatywnie słabe na tle historycznym. Firmy spodziewają się ożywienia popytu wraz z ustępowaniem presji inflacyjnej, choć wskazują na trudne warunki związane przede wszystkim ze słabym popytem sektora budowlanego. Towarzyszy temu wysoka ostrożność w dokonywaniu zakupów i zatrudnianiu – oba subindeksy obniżają się od blisko roku, choć w przypadku zatrudnienia skala spadku osłabia się.
Choć koniunktura w przemyśle pozostaje słaba, PMI za maj może zapowiadać punkt zwrotny w tym sektorze. Wyraźne łagodzenie presji kosztowo-cenowej stanowi kolejny dezinflacyjny sygnał dla RPP, a tendencje te powinny przekładać się również na sektor konsumencki.
Źródło: PKO Bank Polski
02.06.2023
Tagi: gospodarka, przemysł