QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Warning: file_put_contents(/www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/tmp/news/tmp_6bc829ad81fb472c64a7a26cc917080c): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.detail.php on line 196

Wyraźny spadek inflacji bazowej w maju

wykres


Według wstępnego szacunku inflacja CPI wyraźnie obniżyła się w maju do 13,0% r/r, zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz nieznacznie silniej od prognoz rynkowych (13,2%). To już drugi miesiąc z rzędu zaskoczenia względem konsensusu prognoz inflacją w dół.


Na początku komentarza do danych trzeba wspomnieć, że na kolejny silny zjazd inflacji w ujęciu rocznym (z 14,7% r/r w kwietniu) mocno wpływała wysoka baza odniesienia, która powstała na skutek wybuchu wojny w Ukrainie pod koniec lutego ubiegłego roku i bardzo dynamicznego wtedy wzrostu cen żywności, nośników energii oraz paliw. W maju ten efekt był już mniej znaczący niż w szczytowym pod tym względem marcu, ale jeszcze w kilku najbliższych miesiącach będzie to czynnikiem spychającym inflację w ujęciu rocznym w dół, kanałem dezinflacji czynników niebazowych.


Niemniej jednak, majowy odczyt należy traktować zdecydowanie jako pozytywny. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne utrzymały się na niezmienionym poziomie (0% m/m). To pierwszy raz od połowy 2020 r. (nie licząc lutego 2022 r. gdy wprowadzono tarczę antyinflacyjną), gdy nie obserwujemy wzrostu cen w takim ujęciu. Mocno pomogły w tym ceny paliw, które w ślad za obniżającymi się cenami rynkowymi ropy naftowej spadły w maju o 4,8% m/m. Swoje trzy gorsze dołożyły także nośniki energii, których ceny kontynuowały trend spadkowy. W maju poszły w dół o kolejne 0,5% m/m, prawdopodobnie za sprawą spadających cen produktów gazowych (np. butle gazowe) oraz postępującą deflacją węglową. Osłabiającą się presję inflacyjną widzimy również w przypadku żywności, choć tutaj wygaszenie ostatnich szoków (energetyczny, związany z wybuchem wojny w Ukrainie) przebiega wyjątkowo wolno. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju już tylko nieznacznie o 0,6% wobec ubiegłego miesiąca. We wstępnych danych nie mamy rozbicia na szczegóły i będziemy czekać na finalne dane żeby powiedzieć coś więcej np. o cenach owoców i warzyw, które podbijały w górę statystyki cen żywności na początku roku ze względu na niedobory podażowe na europejskim rynku. Wraz z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego w Polsce, sytuacja powinna się tutaj normować, a dynamika cen owoców i warzyw zbliżać do wzorca sezonowego.


wykres


Jednakże, najważniejszą informacją płynącą z dzisiejszego odczytu jest zaskakujący i solidny jak na tę miarę, spadek inflacji bazowej w ujęciu rok do roku. Według dzisiejszych wstępnych danych szacujemy jej spadek w maju do ok. 11,5%-11,6% r/r. Do tej pory, dezinflacja w ujęciu rok do roku była zarezerwowana wyłącznie dla czynników niebazowych (żywność, energia, paliwa), w czym pomagała wysoka baza odniesienia i wygaszanie szoku energetycznego. Majowy odczyt jest tak naprawdę pierwszym, w którym widzimy wyraźny sygnał dezinflacyjny także w części bazowej. We wstępnych danych nie wiemy, które kategorie bazowe stały za tym spadkiem, jak również z tego względu, że jest to pierwszy taki dezinflacyjny odczyt w tej kategorii, podchodzimy jeszcze do wyciągania wniosków z pewną ostrożnością. Niemniej jednak, jest to odczyt, który powinien na dobre wygasić jakiekolwiek komentarze wśród członków RPP sugerujące rozważanie podwyżek stóp procentowych, a myśli zwrócą się już wyraźniej w kierunku terminu rozpoczęcia cyklu obniżek. W naszej opinii pierwszą obniżkę stóp zobaczymy już pod koniec 2023 r.


Po publikacji majowych danych nasz scenariusz inflacyjny na ten rok pozostaje bez zmian. Inflacja w kolejnych miesiącach dalej będzie się obniżać, szczególnie kanałem czynników niebazowych. Inflacja bazowa będzie również spadać, ale w niższym tempie. Na jednocyfrowe terytorium inflacji CPI wejdziemy już we wrześniu, a na koniec 2023 r. inflacja obniży się poniżej 8% r/r.


Źródło: Bank Pekao SA

01.06.2023


Tagi: gospodarka, inflacja, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 625 bytes written, possibly out of free disk space in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.default.php on line 482
giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 655 bytes written, possibly out of free disk space in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.default.php on line 482
foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...