Dopalacz eksportowy

W 1q23 PKB w cenach stałych roku poprzedniego spadł o 0,3% r/r, nieco głębiej niż wynikało z szacunku flash (-0,2% r/r), po wzroście o 2,3% r/r w 4q22. Struktura PKB była zbliżona do naszych oczekiwań – spadek konsumpcji pogłębił się do 2,0% r/r, inwestycje wzrosły o 5,5% r/r, a głęboki ujemny wkład zapasów (-4,1pp) został zneutralizowany przez eksport netto (+4,3pp).
W 1q23 zmniejszyła się różnica pomiędzy dynamiką PKB w dwóch ujęciach cenowych - dane odsezonowane, w cenach bazowych roku 2015 (system stosowany przez Eurostat), pokazały stabilizację PKB wobec wzrostu o 0,6% r/r w 4q22. Tak jak wstępnie szacowano, odsezonowany PKB wzrósł o 3,8% q/q po spadku o 2,3% q/q w 4q22 i tak jak pisaliśmy w komentarzu do szacunku flash, nie przywiązujemy do tego znakomitego wyniku zbyt dużej wagi, ze względu na bardzo wysoką zmienność danych odsezonowanych widoczną po pandemii. W szczególności dotyczy to wartości dodanej w zakwaterowaniu i gastronomii.
W 1q23 pogłębiła się recesja konsumencka – spożycie w sektorze gospodarstw domowych obniżyło się o 2,0% r/r po spadku o 1,1% r/r w 4q22. Spadek konsumpcji jest konsekwencją spadającej realnej siły nabywczej dochodów i występuje pomimo zwiększenia się populacji Polski w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. Podobnie jak w poprzednim kwartale bardzo słabo wyglądał popyt na towary, którego odzwierciedleniem jest trzeci z rzędu spadek wartości dodanej w handlu i naprawach - o 4,4% r/r. Korzystniej kształtuje się popyt na usługi, na co wskazuje m.in. utrzymujący się wzrost wartości dodanej w zakwaterowaniu i gastronomii (2,9% r/r). Naszym zdaniem w 2q23 konsumpcja najpewniej osiągnie swój dołek, a druga połowa roku powinna przynieść poprawę, wspieraną przez szybki proces dezinflacji, pozytywny dla realnej dynamiki dochodów. Brak wzrostu bezrobocia oznacza, że fundamenty dla wydatków konsumpcyjnych pozostają silne.
Kolejny kwartał z rzędu pozytywnie wyróżniały się inwestycje. Ich wzrost o 5,5% r/r był nieco silniejszy niż oczekiwaliśmy. Dane z sektora przedsiębiorstw sugerują, że mieliśmy do czynienia z silnym wzrostem inwestycji firm, który dotyczył wszystkich sektorów własności. Naszym zdaniem może to być odzwierciedlenie nakładów na transformację energetyczną, wymuszonych przez wzrost cen energii. Cykl zapasów w 1q23 uległ oczekiwanemu odwróceniu. Co prawda ich wartość nadal rosła, jednak znacznie słabiej niż przed rokiem, stąd ich najgłębsza ujemna kontrybucja do wzrostu PKB od 1q09.
Mocnemu hamowaniu importu, które obok spowolnienia popytu krajowego odzwierciedla zmiany w cyklu zapasów, towarzyszył wzrost eksportu – o 3,2% r/r, osiągnięty pomimo niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego (m.in. techniczna recesja w Niemczech). Eksport netto jest i pozostanie jasnym punktem rachunków narodowych. W całym 2023 oczekujemy niewielkiego wzrostu PKB, o 0,1%.
Źródło: PKO Bank Polski
01.06.2023
Tagi: gospodarka, podaż pieniądza M3