Rynki surowcow - produkty rolne

Uspokojenie nastrojów. Po nerwowym kwietniu maj przyniósł uspokojenie nastrojów na europejskim rynku zbóż i roślin oleistych. Wprowadzone w kwietniu ograniczenia na przywóz surowców rolnych z Ukrainy do sąsiadujących z nią państw Unii zostały zredukowane, umożliwiając tranzyt. W zamian Komisja Europejska na początku maja zatwierdziła program pomocy finansowej kierowanej do producentów rolnych. Z kolei w połowie maja przedłużono na kolejne 2 miesiące funkcjonowanie „umowy zbożowej”, mającej fundamentalne znaczenie dla możliwości eksportu morskiego z Ukrainy.
Spadek notowań przyspieszył. Kwiecień, pomimo wzrostu niepewności na rynku, nie przyniósł zmiany trendu spadkowego notowań. Z kolei w maju stabilizacja otoczenia rynkowego, nie tylko sprzyjała dalszemu osłabieniu cen, ale nawet zwiększyła dynamikę spadków. Na europejskiej giełdzie Euronext na początku 4. tygodnia maja średnia wycena kontraktu na pszenicę z dostawą na wrz’23 była niższa o 10% m/m. Średnia cena kontraktu na kukurydzę z dostawą na cze’23 obniżyła się o 11% w ciągu miesiąca. Z kolei na rynku rzepaku poziom notowań kontraktu z dostawą na sie’23 był niższy o 15% m/m.
Bez niespodzianek w prognozie na nowy sezon. Rewizji w ocenie sytuacji rynkowej nie przyniosła pierwsza prognoza globalnego bilansu w kolejnym sezonie 2023/24 opublikowana przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Wprawdzie USDA przewiduje duże spadki r/r produkcji i eksportu w Ukrainie, lecz projekcje wskazują na całkowite lub częściowe ich zneutralizowanie przez inne czynniki (wyższe zbiory u innych dużych eksporterów lub słabszy popyt).
Źródło: Bank Pekao SA
27.05.2023
Tagi: produkty rolne, notowania