QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynki surowcow - metale

wykres


W maju ceny metali nieżelaznych wyłamały się dołem z trendu bocznego, w którym utrzymywały się w marcu i kwietniu, notując dość głębokie spadki. Względnie najszybciej taniał cynk, w przypadku którego trend spadkowy rozpoczął się jeszcze w marcu – cena oficjalna 3-miesięcznych kontraktów notowanych na LME zeszła w tym tygodniu do blisko 2,3 tys. USD/t i znalazła się 11% poniżej minimów z poprzedniego miesiąca (oraz 33% poniżej szczytów ze sty’23).


Głęboki spadek zanotowały też ceny kontraktów na miedź (dla kontraktu 3M – zejście poniżej 8,0 tys. USD/t, 12% poniżej kwietniowych maksimów), a niewiele płytszy – aluminium (-8% vs najwyższe poziomy z kwietnia). Ponownie względnie najbardziej odporny pozostał ołów, choć w tym przypadku również przeważała tendencja spadkowa (-5% względem kwietniowych maksimów).


Za główny czynnik uruchamiający spadki cen można uznać słabszy niż wcześniej zakładano popyt, związany przede wszystkim z sytuacją w Chinach. Wbrew wcześniejszym nadziejom, szereg publikowanych ostatnio danych świadczy o tym, że ożywienie tamtejszej gospodarki (przynajmniej w obszarach generujących zapotrzebowanie na metale, tzn. w budownictwie i przemyśle) przebiega z oporami. W szczególności, po 4 pierwszych miesiącach 2023 r. powierzchnia nowych inwestycji mieszkaniowych rozpoczętych w tym kraju była o ponad 21% niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, do tego w samym kwi’23 import spadł o 8% r/r, a dynamiki produkcji przemysłowej i eksportu – choć dodatnie – nie zrobiły wielkiego wrażenia jeśli wziąć pod uwagę niską bazę statystyczną (w kwi’22 przez duże miasta chińskie przetoczyła się fala restrykcji sanitarnych związanych ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19, ograniczając ich aktywność gospodarczą).


Krzywe terminowe obniżyły się w porównaniu z końcówką kwietnia, jednak ich kształt (rosnący na długim końcu w przypadku miedzi i aluminium, zaś relatywnie płaski w przypadku ołowiu i cynku) świadczy o tym, że rynek nie stracił nadziei na poprawę sytuacji popytowej i jej pozytywny wpływ na ceny w kolejnych kwartałach. Istotnym czynnikiem dla bilansu popytu i podaży mogą być jednak trendy w zakresie produkcji metali. Ostatnie tygodnie przyniosły odblokowanie części podaży w przypadku miedzi (uspokojenie nastrojów społecznych w Ameryce Południowej, porozumienie między Chinami a DR Kongo otwierające drogę do wznowienia eksportu) i znaczny wzrost stanu jej zapasów w magazynach LME (o blisko 90% vs kwietniowych minima). Z kolei spadki cen energii elektrycznej (zwłaszcza w Europie) mogą zapowiadać zwiększenie hutniczej produkcji aluminium, cynku i ołowiu.


Źródło: Bank Pekao SA

27.05.2023


Tagi: metale, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...