QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Pierwsze pozytywne sygnały w konsumpcji prywatnej

wykres


Sprzedaż detaliczna obniżyła się w kwietniu o 7,3% r/r, powtarzając fatalny wynik z marca. Nasza prognoza była wprawdzie minimalnie bardziej pesymistyczna, ale zapiszemy ją jako generalnie trafioną. Jakie wnioski płyną ze szczegółowych danych o sprzedaży?


Po pierwsze, w kwietniu ujawniła się dychotomia między dobrami trwałymi oraz nietrwałymi i pół-trwałymi. Te pierwsze (za wyjątkiem samochodów) przyspieszyły w stosunku do marca i zaskoczyły pozytywnie względem naszych założeń. Jeśli to reakcja na poprawę sentymentu konsumentów, to jest ona bardzo skromna. Te drugie (żywność, farmaceutyki oraz odzież i obuwie) – odwrotnie. Bardzo kuszącym nam się wydaje wiązanie tego z uchodźcami. Sprzedaż w tych kategoriach była podbita przez ich napływ, teraz powinniśmy wprawdzie widzieć efekty wysokiej bazy, ale kwietniowe dynamiki były tu na tyle niskie (wyjątek: odzież i obuwie), że można zastanawiać się, czy nie dochodzi do odpływów (powrotów). To bardzo luźna spekulacja.


Po drugie, o ile II kwartał zaczął się źle dla produkcji przemysłowej, o tyle dla sprzedaży całkiem znośnie. Sprzedaż wzrosła w ujęciu odsezonowanym o 1,1% m/m – wystarczyło, by zniwelować spadki z marca, do wygrzebania agregatu z cyklicznego dołka jest jeszcze daleka droga.


Marzec i kwiecień najprawdopodobniej wyznaczyły najniższy punkt na dynamice r/r realnej sprzedaży detalicznej, ale w najbliższych dwóch miesiącach o przyspieszeniu sprzedaży będą decydować w pierwszej kolejności efekty statystyczne. Wyglądamy już jednak II połowy roku, kiedy odczuwalne powinny być skutki poprawy płac realnych (dynamika r/r wydźwignie się powyżej zera). Najgorsze w konsumpcji za nami.


Publikowane równolegle dane z sektora budowlanego również nie zaskoczyły, a powrót dynamiki na dodatnie terytorium skrywa stabilizację po odsezonowaniu. Poziom produkcji jest zatem poniżej zimowej anormalnej górki. Nie wyciągamy z w/w danych daleko idących wniosków co do krótko-okresowych perspektyw inwestycji. Ich głównym silnikiem pozostają inwestycje w maszyny i urządzenia (aczkolwiek dane za I kwartał mogą jeszcze nas tu rozczarować). Nieźle wygląda też budownictwo inne niż mieszkaniowe. Na temat tego ostatniego dysponujemy świeżymi danymi i możemy podtrzymać opinię sprzed miesiąca, że ożywienie po stronie popytu (kredyty, sprzedaż) nie ożywiło jeszcze podaży.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

24.05.2023


Tagi: gospodarka, konsumpcja, handel, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...