QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Firmy odporne na dekoniunkturę?

wykres


Dzisiejsze dane o wynikach firm niefinansowych uzupełniają obraz gospodarki z początku 2023. Przy szacowanym wzroście nominalnego PKB o ponad 14% r/r w 1q23 (i spadku w ujęciu realnym o 0,2% r/r), przychody firm niefinansowych wzrosły o 18% r/r, a koszty nieco mocniej, bo o 19,1% r/r. Wynik finansowy netto zanotował lekki spadek, do 58,8 mld zł (-0,2% r/r; -0,6pp q/q), ale relacja wyniku finansowego netto do PKB podniosła się do 7,4% (po spadku do 6,8% w 4q22).


Wskaźniki rentowności firm w 1q23 były niższe niż przed rokiem, jednak utrzymały się na poziomach zbliżonych do tych z 2h22 (ROS: 4,5% w 1q23; +0,1pp q/q; -0,8pp r/r; wsk. rentowności obrotu netto: 4,4%; +0,2pp q/q; -0,8pp r/r), co pokazuje, że zdolność firm do utrzymywania rentowności w okresie dekoniunktury okazała się względnie wysoka. Spodziewamy się utrzymania rentowności przedsiębiorstw na zbliżonym poziomie również w 2q23.


Nieliczne branże wypracowały nawet wzrost rentowności obrotu netto względem 1q22, m.in.: budownictwo (4,9%; +1,4pp r/r), transport (4,4%; +0,7pp r/r) oraz zakwaterowanie i gastronomia (3,8%; +1,1pp r/r). Rentowność przetwórstwa przemysłowego spadła do 4,6% (-0,8pp r/r; 0,8pp q/q), a największy spadek marż, podobnie jak w 4q22, dotknął branżę IT (5,1%; -7,1pp r/r), co można wiązać z dużym udziałem kosztów wynagrodzeń. Nadal dobre wyniki notuje branża wydobywcza (15,6%; -0,4pp r/r), korzystająca z wysokich cen surowców energetycznych.


Firmom coraz mocniej ciążą koszty energii, które w 1q23 odpowiadały już za 4% kosztów (vs 3,3% w 1q22). Łączny udział kosztów zużycia materiałów i energii utrzymał się na zbliżonym poziomie (50,5% vs 50,4% w 1q22). Jednocześnie udział kosztów wynagrodzeń nieznacznie spadł, do 13,6%.


Inwestycje dużych firm (50+ pracowników) w 1q23 były zaskakująco silne. Nakłady w ujęciu realnym wzrosły o 7,2% r/r (wobec 5,9% w 2022). Ponownie najmocniej rosły nakłady na środki transportu (+15,1% r/r). Ożywienie było jednak szerokie - wzrosty odnotowano również w przypadku pozostałych publikowanych kategorii - budynków i budowli (+4,9% r/r) oraz maszyn i urządzeń (+5,9% r/r). Sektorowo liderem jest energetyka z niemal 60-procentowym wzrostem nominalnych nakładów. Dane wpisują się w nasz scenariusz makro – inwestycje kontynuują w 2023 umiarkowane wzrosty, wspierane m.in. przez konieczne nakłady na transformację energetyczną.


Źródło: PKO Bank Polski

24.05.2023


Tagi: gospodarka, firmy niefinansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...