QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Koniec kuloodporności polskiego przemysłu

wykres


Prognoza pogłębienia spadków produkcji przemysłowej nie była kontrowersyjna – konsensus zakładał spadek dynamiki z 2,6 do 3,2% r/r, my do 3,8% r/r. Faktyczny wynik zaskoczył nawet największych pesymistów, bo produkcja spadła o 6,4% r/r, w tym przetwórstwo o 5,6% r/r. Wynik całego przemysłu byłby jeszcze o kilka dziesiątych pkt. proc. gorszy, gdyby poprawa wyniku produkcji energii (z -23,2 do -14,3% r/r).


Kwietniowe dane skłaniają nas do kilku obserwacji…

  • Nie ma już dysonansu między miękkimi i twardymi danymi z polskiego przemysłu – innymi słowy, bieżąca dynamika produkcji przemysłowej jest niemal dokładnie w punkcie, w którym jej byśmy się spodziewali patrząc na deklaracje ankietowe firm.
  • Przemysł wraca do wieloletniego trendu, przynajmniej jeśli chodzi o poziom produkcji, a samo przetwórstwo najprawdopodobniej już to zrobiło. Tego samego nie można powiedzieć o wartości dodanej w przemyśle – ta w ostatnich latach kształtowała się poniżej wieloletnich trendów.
  • Produkcja spadła w większości branż, typowe było też pogłębianie spadków lub ostre hamowanie z dwucyfrowych dynamik (casus motoryzacji i nastawionego na eksport przemysłu maszynowego).
  • Pierwszy kwartał skończył się słabo a drugi zaczyna się bardzo słabym kwietniem. Poprzeczka do tego, żeby przemysł zakończył go na plusie w ujęciu kw/kw jest zawieszona bardzo wysoko.

wykres


… oraz do identyfikacji kilku przyczyn tego stanu rzeczy.

  • utrzymująca się słabość branż energochłonnych (chemicznej, metalowej, papierniczej) pomimo spadku rynkowych cen energii;
  • tąpnięcie popytu zewnętrznego – widzieliśmy je w miękkich i twardych danych z Europy, a w dzisiejszej publikacji dobrze uwidaczniają je niskie (lub mocno hamujące) dynamiki branż typowo wiązanych z eksportem;
  • brak jakichkolwiek oznak odbudowy popytu krajowego – zarówno branże powiązane z budownictwem (w tym mieszkaniowym), jak te stricte konsumenckie (produkcja żywności i napojów) nie miały w kwietniu jasnych punktów; być może w grę wchodzą efekty bazy związane z wybuchem wojny i skokowym wzrostem popytu na żywność, ale efekt jest ten sam.

Od pewnego czasu argumentowaliśmy, że najniższą dynamikę PKB w ujęciu rocznym zobaczymy w I kwartale. Lepszy od pierwotnych założeń wynik I kwartału nie zmienił tego przekonania. Tym niemniej, w danych miesięcznych punkt zwrotny widzieliśmy na przełomie I i II kwartału. Utrzymująca się słabość przemysłu sugeruje, że nie pomyliśmy się co do timingu, ale nie doceniliśmy głębokości koniunkturalnego dołka (przynajmniej w tym sektorze). Kwietniowa produkcja przemysłowa jest też pierwszym ostrzeżeniem przeciwko zbyt pochopnemu podwyższaniu całorocznych prognoz PKB w reakcji na dane z I kwartału. My tutaj trzymamy się dynamiki 0,9%,


Źródło: Bank Pekao SA

22.05.2023


Tagi: gospodarka, przemysł, GUS


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...