QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Metale blakną przy słabnącej koniunkturze

wykres


Obecny tydzień przyniósł spore spadki cen najważniejszych metali. Miedź notowana na giełdzie w Londynie zamknęła się w czwartek na poziomie 8152 $/t, którego nie widzieliśmy aż od końca listopada. Podczas piątkowej sesji miedź odrobiła około 100 $, jednak wciąż cena tego metalu jest mocno poniżej 200-dniowej średniej ruchomej, znajdującej się w okolicy 8350 $/t. Podobnie zachowuje się nikiel, którego cena wynosi już 22217 $/t, co jest 6-miesięcznym minimum. Za tak duże spadki cen odpowiadają przede wszystkim wiadomości z dwóch największych gospodarek świata.


wykres


Inflacja CPI w USA okazała się nieco niższa od oczekiwanej – 4,9% wobec średniej prognozowanej 5,0%. W czwartek poznaliśmy też dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie szczególnie negatywnie zaskoczyła ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – 264 tysiące wobec oczekiwanych 245 tysięcy. Na koniec tygodnia zaś poznaliśmy odczyt indeksu nastrojów konsumenckich z Uniwersytetu w Michigan, który wyniósł jedynie 57,7, gdy miesiąc wcześniej było to 63,5. Jest to najniższy poziom od listopada. Dane te wskazują na nieuchronne schłodzenie największej gospodarki świata i spadek inflacji, co jest najgorszym środowiskiem dla cen metali.

Także dane z Państwa Środka zachwiały optymizm inwestorów. Od dobrych kilkunastu tygodni rynki żyły ożywieniem chińskiej gospodarki. Tymczasem poznaliśmy dość pesymistyczne odczyty: pogłębiającej się deflacji producenckiej (3,6% spadku cen w kwietniu wobec 2,5% w marcu), inflacji konsumenckiej (0,1% wzrostu cen w kwietniu wobec 0,3% w marcu), spadku importu (-7,9%, poprzednio: -1,4%) oraz znacznie mniejszej dynamiki eksportu (wzrost o 8,5%, poprzednio: 14,8%). W tej sytuacji oczekiwania co do wzrostu zapotrzebowania na metale w drugiej gospodarce świata, będącej ich największym konsumentem, zdają się być mocno przesadzone.


wykres


Warto także zaznaczyć znaczący wzrost stanów magazynowych miedzi. Zapasy tego pierwszego metalu w magazynach skupionych wokół LME wzrosły z poziomu około 50 tysięcy ton notowanego jeszcze 19 kwietnia aż do prawie 77 tysięcy ton w piątek. Za wyjątkiem jednego dnia w marcu jest to poziom najwyższy od końca stycznia, gdy magazyny pustoszały. Z kolei dla składowania niklu Londyńska Giełda Metali ogłosiła dziś dodatkowe wymogi kontrolne, by uniknąć fałszerstw, które mogą wpływać na wzrost cen. Dwa miesiące temu odkryto, że część worków w rotterdamskim magazynie nie zawierała bowiem cennego kruszcu, a zwykłe kamienie.


Autor: Jakub Kalemba, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

13.05.2023


Tagi: metale, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...