RPP nic nie zmienia

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna: 6,75%). Stopy są utrzymywane na obecnym poziomie od września 2022.
Towarzyszący decyzji komunikat nie przynosi żadnych istotnych zmian w stosunku do przekazu z kwietnia. Rada oczekuje globalnej dezinflacji oraz stopniowego obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego. Do spadku inflacji prowadzić mają zarówno zmiany w otoczeniu zewnętrznym (osłabienie światowej koniunktury i spadek cen surowców), jak i czynniki krajowe, w tym osłabienie konsumpcji i obniżenie dynamiki kredytu. RPP podtrzymuje, że podejmie wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia powrotu inflacji do celu, w tym nie wyklucza interwencji na rynku walutowym, podkreślając, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego.
Rada pozostaje w trybie „data-driven” – kolejne decyzje mają zależeć od napływających danych. Te, które napłynęły od czasu posiedzenia w kwietniu, najpewniej wzmocniły przekonanie w RPP co do zasadności zawieszenia cyklu podwyżek – aktywność w gospodarce, w tym głównie po stronie popytu konsumpcyjnego, cały czas się obniża, na rynku pracy pojawiły się pierwsze symptomy pogorszenia sytuacji, inflacja weszła w trend spadkowy.
W ostatnich tygodniach perspektywy inflacyjne poprawia także otoczenie rynkowe, w tym istotne umocnienie złotego, zwłaszcza wobec dolara. Według dostępnych szacunków skala przeniesienia kursu walutowego na inflację to ok. 1/10 (0,1pp zmiany inflacji przy ruchu kursu o 1%) i następuje to relatywnie szybko (w odróżnieniu od powolnego wpływu stóp procentowych). Trwałe umocnienie złotego przesuwałoby ścieżkę inflacji w dół wobec ostatniej projekcji NBP, dopisując się do listy argumentów, że nadal niedomknięty oficjalnie cykl podwyżek został już zakończony.
Ostatnie wypowiedzi ze strony części członków RPP, wbrew dzisiejszemu komunikatowi, sugerowały, że w ramach Rady dochodzi do pewnej zmiany nastawienia, w którym może się pojawić przestrzeń do obniżek stóp procentowych przed końcem roku. Więcej na ten temat możemy dowiedzieć się podczas jutrzejszej konferencji prasowej Prezesa NBP. Zakładamy jednak, że m.in. w celu podtrzymania siły złotego, ewentualne rozważania dotyczące możliwości obniżek stóp procentowych będą mocno warunkowe, a cykl podwyżek formalnie nadal nie zostanie zamknięty.
Źródło: PKO Bank Polski
10.05.2023
Tagi: Europejski Bank Centralny, stopy procentowe