QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynki surowcow - metale nieżelazne

wykres


Ceny większości metali nieżelaznych, po zahamowaniu spadków w 1 połowie marca, w połowie ubiegłego miesiąca oraz w kwietniu znalazły się w trendzie bocznym. W ciągu ostatnich 6 tygodni publikowane przez LME ceny oficjalne 3-miesięcznych kontraktów terminowych na miedź wahały się od nieco ponad 8,5 do niespełna 9,1 tys. USD/t. W przypadku aluminium był to przedział od niespełna 2,3 do nieco ponad 2,4 tys. USD/t, a w przypadku ołowiu range był jeszcze węższy (od 2064 do 2165 USD/t dla oficjalnych cen 3M BID). Wyjątek stanowił cynk, którego ceny utrzymały się w trendzie spadkowym, trwających od połowy sty’23.


Sytuacja na rynku odzwierciedla mieszany wydźwięk danych napływających z największych światowych gospodarek. Dynamika r/r produkcji przemysłowej w Chinach i USA poprawiła się w mar’23, pozostała jednak w obu przypadkach dość niska i trudno uznać ją za oznakę wyraźnego ożywienia. Z kolei kwietniowe wskaźniki PMI, obrazujące aktywność przemysłową w tych krajach, zanotowały spadki w porównaniu z marcem, podobnie jak analogiczny wskaźnik dla strefy euro (przy czym w strefie i USA wskaźniki te pozostają poniżej poziomu 50 punktów, oddzielającego rozwój od recesji). Negatywny sygnał dały też dane o chińskim imporcie niektórych metali nieżelaznych. W marcu odnotowano w tym kraju m.in. głębokie spadki r/r importu rafinowanej miedzi i cynku, przy jednoczesnych wzrostach własnej produkcji. Słabsze zapotrzebowanie importowe Chin w połączeniu z wolniejszym niż w ostatnich miesiącach liczono ożywieniem popytu tego kraju jest istotnym czynnikiem wpływającym na bilanse i nastroje na rynkach metali nieżelaznych.


Pod koniec kwietnia dodatkowym obciążeniem stały się rosnące obawy o kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA, do której dojść może już na najbliższym posiedzeniu FED, zaplanowanym na przyszły tydzień. Gdyby tak się stało, byłby to kolejny czynnik potencjalnie osłabiający perspektywy dla popytu. Pogorszenie nastrojów sprawiło, że od kilku sesji na rynkach przeważały tendencje spadkowe – na tej fali ceny 3M kontraktów na ołów i aluminium spadły o około 3%, ceny miedzi o 6% (wszystkie trzy utrzymały się jednak powyżej dolnych granic wspomnianych wcześniej przedziałów trendu bocznego), a ceny cynku o blisko 8%. W tym ostatnim przypadku przebite zostały przy tym ubiegłoroczne minima, odnotowane w lis’22, a wczorajsza oficjalna cena BID na LME ukształtowała się na poziomie 2613 USD/t.


Źródło: Bank Pekao SA

03.05.2023


Tagi: metale nieżelazne, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...