Rynki surowcowe pod lupą - Produkty rolne

Analitycy Banku Pekao SA podsumowują najważniejsze trendy popytowo-podażowe i cenowe na rynkach pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
Korekty notowań zbóż i rzepaku. W ciągu ostatnich tygodni na europejskich giełdach towarowych zrobiło się bardziej nerwowo. Najpierw na przełomie marca i kwietnia Rosja poinformowała o możliwym ograniczeniu swojego eksportu zbóż z powodu spadku cen na świecie. Z kolei w drugiej dekadzie kwietnia Polska oraz kilka innych sąsiadujących z Ukrainą krajów członkowskich UE wprowadziła ograniczenia importu ukraińskich surowców rolnych. Równolegle pojawiły się informacje o nieprzestrzeganiu przez Rosję zasad „umowy zbożowej” dotyczącej transportu przez Morze Czarne. Ww. okoliczności spowodowały niewielkie korekty notowań pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
Ceny pozostały jednak w długoterminowym trendzie spadkowym. Na europejskiej giełdzie Euronext na początku 3. tygodnia kwietnia średnia wycena kontraktu na pszenicę z dostawą na maj’23 była niższa o 6% m/m. Słabszą dynamikę spadku odnotowano w przypadku kontraktu na gru’23 (-4% m/m). Średnia cena kontraktu na kukurydzę z dostawą na cze’23 obniżyła się o 4% w ciągu miesiąca, zaś z dostawą na lis’23 obniżyła się o 3%. Z kolei na rynku rzepaku notowania kontraktu z dostawą na maj’23 były niższe o 2% m/m. Większą skalę spadku zarejestrowano w przypadku kontraktu na lis’23, a wyniosła ona 6%.
Ostatnie wydarzenia spowodowały wzrost niepewności na rynku, co z kolei znalazło swoje odzwierciedlenie w kształcie krzywej kontraktów terminowych dla pszenicy i rzepaku. Na koniec 3 tygodnia kwietnia na giełdzie Euronext średnie ceny kontraktów zapadających po tegorocznych zbiorach kształtowały się powyżej tego o najwcześniejszym terminie.
Pozytywne prognozy tegorocznej produkcji zbóż i roślin oleistych w UE. Według kwietniowej oceny Komisji Europejskiej łączna unijna produkcja zbóż w 2023 roku może przekroczyć 290 mln ton, co oznacza wzrost o 8% r/r. Jednym z powodów jest prognozowana wyższa produkcja pszenicy. Jej tegoroczne zbiory mogą wynieść prawie 132 mln ton, tj. o 4% więcej r/r oraz 6% powyżej średniej z lat 2018-22. Z kolei unijna produkcja kukurydzy może osiągnąć 65 mln ton, co oznacza wzrost o 25% w relacji do niskiego poziomu roku poprzedniego. Pozytywne oceny dotyczą też zbiorów roślin oleistych, które mogą przekroczyć 33,5 mln ton, co oznaczałoby wzrost o 7% r/r. Produkcja rzepaku ma być nieznacznie wyższa r/r, osiągając najwyższy poziom od 2017 roku - prognoza tegorocznych zbiorów wynosi 19,8 mln ton, tj. o 1% więcej r/r ale aż 14% powyżej średniej z lat 2018-22.
Źródło: Bank Pekao SA
25.04.2023
Tagi: produkty rolne, notowania