QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynki surowcowe pod lupą - Produkty rolne

wykres


Analitycy Banku Pekao SA podsumowują najważniejsze trendy popytowo-podażowe i cenowe na rynkach pszenicy, kukurydzy i rzepaku.


Korekty notowań zbóż i rzepaku. W ciągu ostatnich tygodni na europejskich giełdach towarowych zrobiło się bardziej nerwowo. Najpierw na przełomie marca i kwietnia Rosja poinformowała o możliwym ograniczeniu swojego eksportu zbóż z powodu spadku cen na świecie. Z kolei w drugiej dekadzie kwietnia Polska oraz kilka innych sąsiadujących z Ukrainą krajów członkowskich UE wprowadziła ograniczenia importu ukraińskich surowców rolnych. Równolegle pojawiły się informacje o nieprzestrzeganiu przez Rosję zasad „umowy zbożowej” dotyczącej transportu przez Morze Czarne. Ww. okoliczności spowodowały niewielkie korekty notowań pszenicy, kukurydzy i rzepaku.


Ceny pozostały jednak w długoterminowym trendzie spadkowym. Na europejskiej giełdzie Euronext na początku 3. tygodnia kwietnia średnia wycena kontraktu na pszenicę z dostawą na maj’23 była niższa o 6% m/m. Słabszą dynamikę spadku odnotowano w przypadku kontraktu na gru’23 (-4% m/m). Średnia cena kontraktu na kukurydzę z dostawą na cze’23 obniżyła się o 4% w ciągu miesiąca, zaś z dostawą na lis’23 obniżyła się o 3%. Z kolei na rynku rzepaku notowania kontraktu z dostawą na maj’23 były niższe o 2% m/m. Większą skalę spadku zarejestrowano w przypadku kontraktu na lis’23, a wyniosła ona 6%.


Ostatnie wydarzenia spowodowały wzrost niepewności na rynku, co z kolei znalazło swoje odzwierciedlenie w kształcie krzywej kontraktów terminowych dla pszenicy i rzepaku. Na koniec 3 tygodnia kwietnia na giełdzie Euronext średnie ceny kontraktów zapadających po tegorocznych zbiorach kształtowały się powyżej tego o najwcześniejszym terminie.


Pozytywne prognozy tegorocznej produkcji zbóż i roślin oleistych w UE. Według kwietniowej oceny Komisji Europejskiej łączna unijna produkcja zbóż w 2023 roku może przekroczyć 290 mln ton, co oznacza wzrost o 8% r/r. Jednym z powodów jest prognozowana wyższa produkcja pszenicy. Jej tegoroczne zbiory mogą wynieść prawie 132 mln ton, tj. o 4% więcej r/r oraz 6% powyżej średniej z lat 2018-22. Z kolei unijna produkcja kukurydzy może osiągnąć 65 mln ton, co oznacza wzrost o 25% w relacji do niskiego poziomu roku poprzedniego. Pozytywne oceny dotyczą też zbiorów roślin oleistych, które mogą przekroczyć 33,5 mln ton, co oznaczałoby wzrost o 7% r/r. Produkcja rzepaku ma być nieznacznie wyższa r/r, osiągając najwyższy poziom od 2017 roku - prognoza tegorocznych zbiorów wynosi 19,8 mln ton, tj. o 1% więcej r/r ale aż 14% powyżej średniej z lat 2018-22.


Źródło: Bank Pekao SA

25.04.2023


Tagi: produkty rolne, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...