Złotówka powraca do łask

Wtorkowa sesja walutowa cechowała się stosunkowo umiarkowaną zmiennością. Notowania EUR/USD zwyżkowały 0,42% zamykając się poniżej poziomu 1,10, tym samym tylko chwilowo przebijając w ostatnich dniach psychologiczną linię oporu. Kurs EUR/PLN zniżkował o 0,16%, zamykając się poniżej 4,63, co wyznaczyło 10-miesięczne minimum. USD/PLN zniżkował o 0,58%, pozostając minimalnie powyżej wyznaczonego w kwietniu tegorocznego dołka na wykresie dla tej pary walutowej. We wtorek widoczna była poprawa sentymentu względem rynków wschodzących, a środowa sesja walutowa nie przyniosła do popołudnia większych zmian.

W ostatnich dniach mogliśmy zauważyć stygnące oczekiwania wśród inwestorów względem podnoszenia stóp procentowych przez Fed w drugiej połowie roku, jednakże w maju nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka o 25pb. Brak perspektywy poluzowania polityki pieniężnej w USA może wpłynąć na aprecjację dolara oraz odpływ kapitału z Europy za ocean. Dodatkowym czynnikiem mogą być solidne dane z gospodarki dotyczące rynku pracy i produkcji przemysłowej. Dobrymi wynikami mogą również pochwalić się Chiny, których opublikowane we wtorek PKB było pozytywnym zaskoczeniem. Wzrost PKB wyniósł 4,5% r/r wobec zakładanego konsensusu na poziomie 4,0%.
Widoczna aprecjacja złotówki w ostatnich miesiącach jest spowodowana w dużym zakresie osłabieniem awersji do ryzyka wśród inwestorów. Na horyzoncie nie widać jednak podstaw do tego, aby stwierdzić, że taki trend utrzyma się długoterminowo. Wywarzone wypowiedzi członków RPP mogą sugerować, że w Polsce podobnie jak w USA ciężko będzie oczekiwać obniżek stóp procentowych w drugiej połowie roku. Dodatkowym czynnikiem mającym kluczowy wpływ na decyzje pozostaje utrzymujący się wysoki poziom inflacji. HCPI na poziomie 15,2% stawia Polskę na niechlubnym piątym miejscu w Unii Europejskiej wśród krajów o najwyższego wzroście cen.

Na kurs naszej rodzimej waluty wciąż duży wpływ będą miały wydarzenia globalne, jak obecny kryzys bankowy oraz przebieg wojny w Ukrainie, co w przypadku zaostrzenia lub eskalacji konfliktu wpłynie na umocnienie się dolara i jednocześnie deprecjację walut Europy Środkowo-Wschodniej. W najbliższych dniach zostaną podjęte decyzję co do zmian stóp procentowych przez EBC oraz Fed. Dodatkowym czynnikiem mającym negatywny wpływ na złotówkę oraz gospodarkę pozostaje spór z Komisją Europejską i blokowanie wypłaty środków finansowych z KPO dla Polski.
Autor: Daniel Targosz, Trading Desk Manager Superfund TFI
Źródło: Superfund TFI
19.04.2023
Tagi: waluty, notowania