QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Warning: file_put_contents(/www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/tmp/news/tmp_a56109aad1bf6cdce34996eb416e3c0c): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.detail.php on line 196

Jaką inflację widzimy na stacjach paliwRopa potaniała. W marcu cena ropy brent przejściowo spadła o prawie 20 USD. Na polskich stacjach paliw korekta cen była o wiele płytsza, co jest istotne ze względu na rekordową inflację.


Dla okresu trzech miesięcy minimum ceny ropy brent to 70 USD za baryłkę, a maksimum – 89 USD za baryłkę. W ostatnich dniach marca znajdowała się na poziomie 78 USD.


- Tak duży spadek cen był zaskoczeniem, ponieważ fundamenty dla ropy nie wyglądają źle – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – O spadku cen zadecydowały obawy inwestorów dotyczące powtórki z kryzysu finansowego z lat 2007-2009. Wówczas też ropa bardzo potaniała.


Prawdopodobnie instytucje finansowe szukały płynności, zamykając swoje pozycje na kontraktach terminowych. W ten sposób odzyskiwały swoje depozyty.


Fundamenty dla ropy wydają się stabilne, pomimo rozczarowania Chinami. Pomimo ożywienia gospodarczego, Chiny kupują mniej ropy niż się spodziewano. Kupują mniej, bo zmniejszają swoje rezerwy ropy. Jednak w połowie roku ten import powinien wzrosnąć.


Najnowsze prognozy znanych instytucji finansowych, to 80-90 USD na koniec roku.


- Niskie ceny ropy mogą okazać się lekarstwem na inflację, a pozytywne jest też to, że Rosja zarabia mniej na swojej ropie – komentuje ekspert XTB.


Przy wspomnianych minimach z trzech miesięcy ceny ropy były bardzo bliskie tym z października 2021 r. Wówczas ceny na polskich stacjach paliw były o 1 zł niższe od marcowych.


Po przyłączeniu Lotosu do Orlenu nie sposób oczekiwać, aby dwie rafinerie działające w ramach jednego koncernu konkurowały cenowo ze sobą.


- Uwzględniając światowe ceny ropy i kurs złotego wobec dolara powinniśmy być blisko ceny 6,20-6,30 zł za litr Pb95 – ocenia M.Stajniak z XTB. – Spodziewam się mniejszego spadku, do poziomu 6,50 w najbliższych tygodniach.Źródło: Marketnews24.pl

29.03.2023


Tagi: ceny benzyny, notowania ropy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 624 bytes written, possibly out of free disk space in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.default.php on line 482
giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 654 bytes written, possibly out of free disk space in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.default.php on line 482
foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...