Rośnie skłonność do oszczędzania

Podaż pieniądza M3 wzrosła w lutym o 7,4% r/r (po wzroście o 6,9% r/r w styczniu). W ciągu miesiąca agregat M3 zwiększył się o ponad 35 mld PLN, przy niewielkim spadku gotówki w obiegu (o 0,1 mld PLN), umiarkowanym wzroście depozytów bieżących (o 8,0 mld PLN) oraz silnym wzroście depozytów terminowych (28,2 mld PLN).
W lutym miał miejsce pierwszy od 2010 spadek gotówki w obiegu r/r – to efekt normalizacji agregatu po skokowym wzroście, który nastąpił po wybuchu wojny w Ukrainie. W efekcie mocno rosną depozyty wskazując m.in. na zwiększoną skłonność do oszczędzania. Odnotowany drugi miesiąc z rzędu silny wkład aktywów zagranicznych netto do wzrostu podaży może sugerować, że wzrost skłonności do oszczędzania sprawił, iż popyt na towary importowane jest nadal niski. Byłoby to spójne z lutowymi danymi o spadku sprzedaży detalicznej a poprawą salda rachunku obrotów bieżących, widoczną już w styczniu (wskutek m.in. silnej redukcji popytu na import). W uproszczeniu, więcej pieniądza z tego tytułu „zostało” w kraju.
Dane o należnościach i zobowiązaniach sektora bankowego (skor. o FX) pokazały mocną poprawę dynamiki depozytów ogółem i obniżenie się dynamiki kredytów. Kredyty ogółem wzrosły o 1,5% r/r (wobec 2,0% r/r w styczniu), przy utrzymaniu spadków w segmencie gospodarstw domowych – kredyty konsumpcyjne obniżyły się o 2,9% r/r, a mieszkaniowe złotowe o 3,1% r/r. Dynamika kredytów dla przedsiębiorstw obniżyła się do 7,5% r/r (z 9,4% r/r w styczniu), przy dalszym spadku dynamiki kredytów obrotowych (do 6,5% r/r, dane nieskor.) oraz inwestycyjnych (do 3,8% r/r, dane nieskor.).
Depozyty ogółem wzrosły o 6,8% r/r (wobec 4,9% r/r w styczniu). Depozyty osób prywatnych wzrosły o 7,5% r/r (wobec 5,1% r/r w styczniu), przy kolejnym rekordowym wzroście depozytów terminowych (o 97,8% r/r). Tempo wzrostu depozytów przedsiębiorstw przyspieszyło do 16,6% r/r (z 15,9% r/r w styczniu).
Relacja kredytów do depozytów obniżyła się do 75,0%. Obraz gospodarki w optyce wąskich miar pieniądza nie uległ istotnym zmianom. Nadal mamy do czynienia z recesją w sektorze konsumenckim - w lutym roczny spadek M1 wyniósł w ujęciu nominalnym 8,0% (a w realnym 26,4%).
Źródło: PKO Bank Polski
22.03.2023
Tagi: podaż pieniądza M3, oszczędzanie